Príliš chladno na lyžovačku? -15°C, Vrátna – Paseky

Počas pobytu v Terchovej sme chceli vyskúšať len 3 km vzdialené lyžiarske stredisko Vrátna – Paseky v srdci Malej Fatry. Bohatá snehová nádielka, ideálne podmienky.

lyžovačka s deťmi vrátna-paseky, slovensko
Vrátna – Paseky, pohľad zhora, červená zjazdovka

Stredisko sme si omrkli deň vopred a hneď sme zarezervovali takmer 6-ročnej L. lyžiarskeho inštruktora (bývajú v deň lyžovačky väčšinou obsadení, ak sú prázdniny, sviatok, alebo víkend, je istejšie zarezervovať si inštruktora vopred).

Podľa predpovede počasia mal byť náš deň lyžovačky poriadne mrazivý. A tak aj bolo. Denná teplota – 15°C. Nie práve ideálna teplota na lyžovanie s deťmi. Čo však rodič neurobí pre radosť v detských očiach…. Otvorili sme našu tohtoročnú lyžiarsku sezónu a tešíme sa na nový kopec.

Deti (8 a 6 rokov) s teplotou nemali problém, boli vhodne oblečené. Natrafila som na dobrý článok ohľadom lyžovania v nízkych teplotách, opatrenia by som zhrnula do nasledovného: použiť sedliacky rozum – ak sa niekto necíti komfortne, je potrebné ísť do vnútra. Ďalšie dôležité faktory sú teplé oblečenie, ochrana pokožky (najmä nos a tvár celkovo), teplá obuv, teplé ponožky, teplé rukavice. Prsty na rukách a palce na nohách sú veľmi citlivé, čo sa nám aj potvrdilo :-).

V stredisku je k dispozícii lyžiarska škola, inštruktor stojí 22EUR/hod.

Pre tých, ktorí si chcú požičať výstroj, je k dispozícii požičovňa. Dajú sa požičať aj sane.

Pre najmenšie deti je tu detský areál Kids Zone – mini kopček, kde sa učia malí začiatočníci v rámci lyžiarskej školy. Na kopček ich vyvezú nábehové pásy.

Vedľajsí školský kopec je pre deti aj dospelých, ktorí skúšajú, na kopec vyvezie lyžiarov-začiatočníkov klasická poma.

lyžovačka s deťmi Vrátna - Paseky, Slovensko
školský kopec naľavo od sedačkovej lanovky, Vrátna – Paseky

Pre lyžiarov je k dispozícii zjazdovka s úrovňou červená. Na kopec nás vyviezla 4-miestna sedačková lanovka.

lyžovačka s deťmi Vrátna - Paseky, slovensko, lanovka
4-miestna sedačková lanovka, Vrátna – Paseky

Kopec je široký, ľahko zjazdný, úprava povrchu vo výbornom stave. Pohodová lyžovačka, ideálne miesto pre rodiny s deťmi, ktoré už zvládnu červenú zjazdovku.


Mohlo by vás zaujímať: Začíname lyžovať s deťmi. Tri tipy na lyžiarske strediská pod Tatrami za rozumné ceny.


Po vyvezení lanovkou sa dá prejsť jednoducho cez traverz k zjazdovkám na vrchu Poludňový gruň. Zjazdovka je určená pre náročnejších lyžiarov a snowboardistov, červená a čierna trať, nevyskúšali sme.

lyžovačka s deťmi Vrátna - Paseky, slovensko, poludňový grúň
Poludňový grúň

Záver: dobre sme si zalyžovali, určite sa vrátime. Terchová je srdcovkou mnohých Slovákov. S veľkými možnosťami výhodného ubytovania na chalupách u domácich.

-15 °C má svoje plusy aj mínusy.

PLUSY – lyžovačka pri nízkej teplote:  málo ľudí na kopci a žiadne čakanie na lanovku

V prípade kvalitného oblečenia super lyžovačka.

MÍNUSY sme si uvedomovali postupne.

1. Pred lyžovačkou nenaštartovalo auto, keďže v noci stálo negarážované pred chatou a teploty klesli na -28°C. Boli sme viacerí a z troch áut jedno naskočilo, lyžovačka bola zachránená.

Mať v aute pribalené štartovacie káble môže pomôcť, ale aj nemusí. Domáci boli veľmi ochotní a vďaka ich kontaktom bolo auto pred odchodom domov pojazdné :-).

2. Sedieť v otvorenej lanovke v takýchto mrazoch… Cesta hore trvá 10 min? Počas jazdy teda poriadne omŕzali prsty na rukách! Napriek lyžiarskym rukaviciam…

3. “Rozmrazovanie” bolí!!! Je naozaj dôležité chrániť nohy, ruky a tvár. Hrubo hrubé teplé ponožky, kvalitné lyžiarske rukavice, kukla ktorá chráni celú tvár – to je povinná výbava pre mrazivé dni. A hoci sme mali pocit, že sme ok, po lyžovačke nám niektorým rozmrazovanie prstov na rukách a na nohách dalo zabrať…

Po dobrej lyžovačke prišla najpríjemnejšia časť – posedenie v Ski bare :-). Horúca čokoláda so šľahačkou, tatranský čaj, čaj s rumom a hneď je energia na ďalšiu jazdu :-). V takýto mrazivý deň je skóre otočené – kopec poloprázdny a bar počas celého dňa preplnený :-).

lyžovačka s deťmi Vrátna - Paseky, Slovensko
Ski bar a požičovňa výstroje, Vrátna – Paseky

Viac info o stredisku: www.vratna.sk

Pridaj komentár