5 tipov kam na chatu s rodinou a priateľmi

Čoraz viac ľudí uteká v čase voľna pred ruchom veľkomesta do kľudnejšieho prostredia. Vypnúť, nadýchať sa čerstvého vzduchu, stráviť čas s deťmi, s rodinou, či priateľmi. Patríte medzi nich? Máme skvelé tipy na chaty v rôznych častiach Slovenska, kde sa vám bude páčiť.

Velke-Rovne-chovna-stanica-danielov

Prečo si vybrať chatu?

Chata je skvelá voľba. Z ponuky ubytovacích zariadení patrí k finančne menej náročným. V prírode majú deti úžasnú voľnosť , malým aj veľkým padne dobre relax a spoločne trávený čas.

Rodina a dobrí priatelia sú dar, ktorý si vychutnáme len keď sme všetci spolu. Sme vďační  našej rodine a priateľom za všetky chvíle, keď sa rozhodnú tráviť čas s nami. Z chatovice prídeme plní dobrej nálady, skvelých zážitkov, a vnútorne bohatší.

Prečo si vybrať chatu? Lebo tam môžu všetky deti spať pokope, nemusia ísť do postele o ôsmej. Tam môžeme s nimi behať v rannej rose, zbierať kvety, robiť venčeky, tancovať, naháňať sa a hrať schovávačky. Variť guláš, opekať, veľa sa rozprávať a ešte viac sa spoznať :-). Lebo tam máme na seba ČAS :-). Nezapíname telku, odložíme mobily.

Príroda je pre deti najlepšie ihrisko.

Chatovanie má na Slovensku svoju tradíciu, je ich tu neúrekom. Pre toho, kto hľadá chatu, chalupu, drevenicu, sú dobrým pomocníkom vyhľadávacie portály, napríklad www.megaubytovanie.sk, www.ubytovanienaslovensku.eu, alebo referencie od známych.

Našich 5 tipov na chaty na Slovensku pre rodiny s deťmi

Prvá chata, ktorú spomíname, je menšia, má 3 spálne (Chalupa pod Čerešňou). Ďalšie uvedené chaty majú minimálne 4-5 samostatných spální. Všetky chaty majú spoločenskú miestnosť a kuchyňu. Nachádzajú sa v lokalitách, kde nie je núdza o priestor na detské hry v okolí chaty, prechádzky s deťmi, náročnejšie túry, atrakcie pre návštevníkov.

Stačí si vybrať, Slovensko je krásne :-).

Mýto pod Ďumbierom, Horehronie

Predstavte si chalúpku pod horami, oheň v kozube a detský smiech. Presne takúto atmosféru ľahko vykúzlite v Chalupe pod Čerešňou v Mýte pod Ďumbierom.

Chalupa je vybavená tromi spálňami (jedna je na prízemí, dve v podkroví), kuchyňou, krbom v spoločenskej miestnosti, jednou kúpeľňou. Pozor však, do podkrovia vedú strmé schody. Dvojročných drobcov sme museli dobre strážiť. Chata je vhodná pre maximálne dve rodiny.

Myto-pod-Dumbierom-chata-pre-rodiny-s-detmi
Chalupa pod Čerešňou, Mýto pod Ďumbierom

Myto-pod-Dumbierom-chalupa-pod-Ceresnou-pre-rodiny-s-detmi-interier

Priľahlý dvor je prispôsobený deťom – hojdačka, domček, pieskovisko, drevený vozík, dostatok miesta na naháňačky aj schovávačky. Nechýba ohnisko a krytý altánok s posedením.

Tipy na výlety a atrakcie v okolí:

Kde sa dá v okolí dobre najesť?:


Terchová, Malá Fatra

V malebnej obci vychýrenej aj vďaka rodákovi Jurovi Jánošíkovi je veľa možností ubytovania. Vyskúšali sme ich niekoľko a vždy sme odchádzali spokojní.

Naše ostatné ubytovanie bolo v Penzióne Salvius. Je to chata s dvorom, kde sa deti môžu zahrať, v altánku sa dá opekať, na terase posedieť. Nachádza sa priamo pod lesom, v malej osade Horná Tižiná nad Terchovou. V noci pohltí okolie chaty čierno-čierna tma :-), čo je super pre tých, ktorí radi pozorujú nočnú oblohu.

Terchova-cestovanie-s-detmi-Slovensko
Ideme do lesa…
Terchova-penzion-Salvius-cestovanie-s-detmi
V pozadí penzión Salvius

To najlepšie z pobytu bol pre deti jednoznačne potok, ktorý tečie v blízkosti chaty, stačí prejsť cez cestu. Deti priťahoval potok neustále. Je lepšie sem prísť od neskorej jari do skorej jesene, aby si ho užili. Boli sme v máji, ideálnym vybavením sú gumáky a nepremokavé topánky.

Terchova-potok-penzion-Salvius-Slovensko-cestovanie-s-detmi

Terchova-potok-penzion-Salvius-Slovensko-cestovanie-s-detmi

Terchova-potok-penzion-Salvius-Slovensko-cestovanie-s-detmi

Tipy na výlety a atrakcie v okolí:

 • turistické chodníky (napr. Jánošíkové diery),
 • kabínková lanovka z chaty Vrátna na Snilovské sedlo,
 • lanový Dinopark (otvorený od mája do októbra),
 • kolobežky zo Štefanovej do Terchovej,
 • v lete známe Jánošíkove dni – medzinárodný folklórny festival,
 • drevený Betlehem v kostole v Terchovej,
 • v zime lyžovačka s deťmi vo Vrátnej – Paseky a mnohé ďalšie.

Kde sa dá v okolí dobre najesť?:


Vyhne, Štiavnické vrchy

Veľká novopostavená Drevenica Vyhne je útulné miestečko v hore s krásnym okolím a neopakovateľným výhľadom na Štiavnické vrchy.

Vyhne-drevenica-cestovanie-s-detmi-lucky-family-travel-blog

Radi sa sem vraciame. Vnútro je priestranné, nové, s veľkou spoločenskou miestnosťou a štandardom uspokojí aj náročnejších návštevníkov. Majitelia neustále zveľaďujú exteriér, čo prispieva k celkovej pohode. Okolie drevenice je priestranné, deti sa vybehajú a vyšantia koľko im srdce ráči.

Nechýba gril, vonkajšie pieskovisko, hojdačky, trávnatá plocha na volejbal či futbal, nájdete tu aj bylinkovú záhradu. Hamaka a závesné kreslo, z ktorých je krásny výhľad na vrchy, sa tešia neustálej obsadenosti :-).

Vyhne-drevenica-cestovanie-s-detmi-lucky-family-travel-blog

„Kto má rád štiavnickú prírodu, má príležitosť vrátiť sa do drevenice opakovane. Ponúkame časť pozemku na záhradkárčenie zdarma – v rámci komunitnej záhrady. Cez týždeň, keď nie sú v drevenici hostia, radi ponúkneme aj ubytovanie za 4 – 5 hodín práce okolo dreveničky. Prekopanie záhradky, nosenie dreva, natieranie interiéru prírodnými ochrannými látkami, či výpomoc pri naťahovaní oplotenia. Drevenička je aj sídlom Inštitútu naturálnej medicíny. Učíme ľudí tu i v Chorvátsku počas Dní alternatívnej medicíny, ako môžu pomôcť sebe i svojim najmilším sami, bez návštevy polikliník, nemocníc, rehabilitácií a minimalizovať tak svoje výdavky. Naučíme ich aj bezlepkovo variť, či čítať z tváre. A kto chce, môže s nami niečo nové vytvoriť a zapísať sa do príbehu dreveničky.

Už máme aj Kroniku milých a Kroniku malebných odkazov :). A čoskoro tu zasa niečo nové pribudne (altánok pri ohnisku, dole k nemu budu schodíky a možno časom postavíme aj minidreveničky pre 10 osôb). Nápadov je habadej, zostáva už len dostať sem ochotných pracovníkov a všetko pôjde rýchlejšie 😀 Zapojili sme sa do Projektu Život… Už druhý krát sa u nás bude konať Zóna bez peňazí …vecičky nosíme do Detského domova v Kremnici a tam, kde ich ešte potrebujú ;),“ hovorí o živote a plánoch v drevenici Vyhne manažérka Miška.

Tipy na výlety a atrakcie v okolí:

Kamenne-more-Slovensko-Lucky-family-travel-blog
Kamenné more

Vyhne-Slovensko-Lucky-family-travel-blog

„Trolovia“ 🙂

Vyhne-Slovensko-Lucky-family-travel-blog
Štiavnické vrchy kam dovidíš…

Kde sa dá v okolí dobre najesť? 

Chutné jedlo a tradičné slovenské špeciality dostanete vo Furmanskej kolibe v obci Bzenica, ktorá je priateľská k deťom :-). V dobrom počasí si môžete posedieť na terase a deti sa môžu zahrať na vonkajšom ihrisku alebo si pobehať po okolí.

Furmanska-koliba-Bzenica-cestovanie-s-detmi-Lucky-family-travel-blog
Furmanská koliba, Bzenica

Vyšné Rovné, Javorníky

Vo Vyšnom Rovnom sme boli v jeseni. Hora, kde sme bývali, nás uchvátila. V jeseni tu hrá príroda všetkými farbami, máte pocit, že sa pozeráte na obraz. Vybrali sme si chalupu Johana. Je umiestnená pri chovnej stanici danielov, čo je netradičné a dodáva celému pobytu zvláštnosť. Kedy má bežný smrteľník možnosť len tak v tichu stáť a sledovať daniela s čriedou laní v bezprostrednej blízkosti?

Velke-Rovne-chovna-stanica-danielov

Odporúčame, ak si chcete len tak užiť miesto, ľudí ktorí sú s vami, prírodu, kľud.

Z okolia sme stihli výlet na rozhľadňu Zarúbaná – Kýčera na protiľahlom kopci. Od chaty Johana je rozhľadňa vzdialená cca 2,5 hodiny chôdze. Časť cesty sme museli absolvovať peši po hlavnej ceste (cca 700 m). Pre rodiny s malými deťmi je pohodlnejšie odviezť sa autom. Zaparkovať sa dá na kopci pod rozhľadňou. Odtiaľ je to s deťmi ešte cca 45 minút peši.

Velke-Rovne-jesenna-prechadzka-Lucky-family-travel-blog

Tipy na výlety a aktivity v okolí: rozhľadňa Zarúbaná – Kýčera, Veľké Rovné

Velke-Rovne-rozhladna-Kycera

Velke-Rovne-rozhladna-Zarubane-Kycera-vyhlad
Výhľad z rozhľadne, Veľké Rovné

Kde sa dá v okolí dobre najesť?

V Bytči, v prostredí zámockého parku je reštaurácia Palatín. Po dobrom obede si deti môžu pobehať v záhrade a rodičia vychutnať dobrú kávičku :-). A pozor! V studni sa za mrežami skrýva obrovský drak!

Bytča - zámocká záhrada, drak


Chalúpkovo, Liptov

Na okraji obce Liptovská Štiavnica leží novovybudovaná oblasť s drevenicami, Chalúpkovo. V ponuke sú rôzne drevenice pre rôzny počet osôb s rôznym usporiadaním a s možnosťou objednania súkromného wellness ako napríklad bazén, fínska a parná sauna, vírivka, masáže, ale aj posilňovňa.. Pre deti je k dispozícii veľké detské ihrisko. Každá chalúpka má samostatný súkromný pozemok a vlastné súkromie.. Drevenice sú nové, nadštandardné, ceny sú vyššie.

chalupkovo-Slovensko-pre-rodiny-s-detmi

Tipy na výlety a aktivity v okolí:

Je ich mnoho, Liptov je pre rodiny s deťmi super!

VILLA BETULA, Liptovská Sielnica

Villa Betula je úžasné miesto pre rodiny s deťmi – nájdete tam zvieratká, množstvo indoorových aj outdoorových aktivít s najväčším detským ihriskom na Liptove v prírodnom areáli. Zabavíte sa tu v každom ročnom období.

8. 12. 2017 zavíta do detskej zábavnej haly Babyland Mikuláš. Zažite rozprávkovú noc v priamo uprostred detského kráľovstva hračiek, súťaží a hier. Mágia Mikulášskej noci potrvá v Babylande až do rána.

Program v piatok 8.12.2017 od 19:00

 • privítanie Mikuláša, čerta a anjelika s darčekami
 • zábavné súťaže, úlohy a hry pre najmenších
 • rozdávanie Mikulášskych balíčkov
 • výroba a zdobenie domácich palaciniek
 • minidisco show
 • premietanie zimnej rozprávky
 • rozprávkové snívanie v Babylande
 • budíček o 7:30

Viac informácií nájdete TU.

Villa Betula – fotogaléria

Liptovska-Sielnica-Villa-Betula-pre-deti

Liptovska-Sielnica-Villa-Betula-pre-deti

Liptovska-Sielnica-Villa-Betula-pre-deti

Liptovska-Sielnica-Villa-Betula-pre-deti

Liptovska-Sielnica-Villa-Betula-pre-deti

Kam chodíte na chatovice s deťmi vy?

Pridaj komentár