Birdwatching – príbeh o nezvyčajnej prechádzke lesom.

 

Počuli ste už o birdwatchingu? My prvý krát vtedy, keď sa nám ozvali kamaráti s deťmi, či sa pridáme. Nevedeli sme, čo nás čaká. Spojenie prechádzka, príroda a pozorovanie ďalekohľadmi nás však presvedčilo.

birdwatching-Slovensko-vylety-s-detmi-geocaching

Birdwatching je pozorovanie vtákov v lese v anglickom štýle. V okolí Bratislavy organizuje prechádzky v pozorovacom štýle cestovná kancelária Watching.sk. V ich ponuke nájdete okrem pozorovania vtáctva aj pozorovanie zveri (muflóny, jelenia ruja, medvede a mnohé ďalšie), výlety v Tatrách, po Slovensku, zájazdy do zahraničia a ponuka sa rozšíri aj o poznávanie rastlín, húb a pozorovanie motýľov. Okrem vychádzok organizuje cestovka aj cyklovýlety, fotoexpedície a na svoje si prídu aj geocacheri. Program je na webe pravidelne aktualizovaný (www.watching.sk).

Naša jesenná prechádzka sa konala začiatkom novembra v lužných lesoch pri Dunaji. Stretli sme sa ráno o 9:30 hod pri kaštieli v Rusovciach.

birdwatching-Slovensko-vylety-s-detmi

Niekoľko nadšencov a rodín s deťmi, najmladšie malo cca štyri roky. Sprevádzal nás Ján Dobšovič, špecialista na vtáčie hlasy. Priniesol ďalekohľady, rozdal ich tým, ktorí nemali vlastný a určoval trasu. V pláne bolo vidieť rybáriky, ďatle, brhlíky, spevavce ako sýkorky, červienky, pinky.

birdwatching-Slovensko-vylety-s-detmi

Počas prechádzky sme vtáky pozorovali ďalekohľadmi. Sprievodca napodobňoval ich spev, aby ich prilákal. Zakaždým nám oznamoval: to bola sýkorka, počuli ste? Ani nie… A tam je pinka. Vidíte? Museli sme poriadne zaostriť…

birdwatching-Slovensko-vylety-s-detmi

Niektoré vtáky sme si iba vypočuli, miestami nás obkopovala poriadna hmla a teda pozorovanie vtákov v anglickom štýle sa vyplnilo.

birdwatching-Slovensko-vylety-s-detmi

Okrem starého parku sme navštívili aj chránené územie Ostrovné Lúčky.

birdwatching-Slovensko-vylety-s-detmi

Na rybárika sme šťastie nemali… Naša prechádzka trvala približne štyri a pol hodiny, kým sme sa dostali do cieľa, do Čunova. Trasa bola nenáročná, terén rovinatý, šľapali sme približne 8 km.

Sprievodca nám po celý čas trpezlivo vysvetľoval, aký vták sa práve ozýva, vedel hravo napodobniť ich zvuky a pomenovať stromy, ktoré v lese rástli. Deti (4+) vydržali kráčať celú cestu. Zaujímali ich väčšinou úplne iné veci než vtáky, sem-tam pozreli do ďalekohľadu a vtedy sme ich od neho nevedeli odtrhnúť. Našli si palice, prehrabovali sa v kopách lístia, obzerali popadané kmene stromov, ktoré obhrýzli bobry, naháňali sa a pobehovali okolo. Samozrejme, že boli aj chvíle, keď nevládali. Ako motivácia dobre poslúžilo občerstvenie a fakt, že sme už boli bližšie k cieľu než k štartu, keď začali vymýšľačky :-).

birdwatching-Slovensko-vylety-s-detmi

Ako ste na tom vy s prechádzkami a pozorovaním prírody? Viete vo svojom okolí rozpoznať rastliny, stromy, huby a poznáte vtáky, ktoré v lesoch po vašom okolí žijú?

Veľká prosba: naučte to aj vaše deti.

 Prestávame žiť v súlade s prírodou, strácame s ňou kontakt, prestávame si uvedomovať jej dôležitosť, bohatstvo, čo všetko jej škodí a to je veľká škoda…

Pridaj komentár