Bystrianska jaskyňa – ideálna pre rodiny s deťmi, Nízke Tatry

Bystrianska jaskyňa je najvýznamnejšou jaskyňou Horehronského podolia. Nachádza sa na južnej strane Nízkych Tatier, v obci Bystrá, medzi Podbrezovou a Mýtom pod Ďumbierom. Je ideálna pre rodiny s deťmi.

Prehliadka trvá cca 45 minút a jaskyňa je takmer bez prevýšenia (má len 26 schodov). V jaskyni je cca 6-7 °C. Sú tu ideálne klimatické podmienky aj pre speleoterapeutickú liečbu.

bystrianska-jaskyňa-nízke-tatry-slovensko-pre-rodiny-s-deťmi

Pozor! Lístky je ideálne zakúpiť si vopred. Vstupy bývajú vypredané.

Vstup do jaskyne je od parkoviska vzdialený cca 120 m s minimálnym prevýšením, stihnete to s deťmi do 5 minút.

A takto si návštevu jaskyne pamätajú deti 🙂

VLADKO (8 r.)

Keď sme šli do jaskyne hlbšie, trochu som sa bál.

Prečo? Lebo sme šli hlboko a boli tam mokré chodníky. Neskôr som zistil, že sa tam vôbec nešmýka a prestal som sa báť.

V jaskyni sme videli tak 10-15 netopierov. Štyri z nich som našiel ja. Netopiere spali prichytené na skalách dole hlavou. Boli veľké tak 5 cm. Teta sprievodkyńa nám prezradila, že netopiere od novembra do apríla spia a že sa ich v žiadnom prípade nesmieme dotýkať, pri dotyku by mohli spadnúť zo skaly a zomrieť. Je to preto, že počas zimného spánku netopierom bije srdiečko len asi 4x za minútu, kým normálne im bije 200-400 krát za minútu. Takže keby sme ich omylom zhodili, nemuseli by mať dosť energie na prežitie.

Videli sme veľmi dlhé stalagtity a stalagmity. Jeden stalagmit bol už skoro spojený so stalagtitom. Takže o niekoľko rokov vytvoria ten tretí. Ocko hovorí, že sa to volá stalagnát.

Bol tam veľmi vysoký strop. V niektorých chodbičkách bol aj nízky. Cestou sme videli tri priepaste. Dve z nich mali 15-20 metrov. Jedna bola ešte hlbšia.

Videli sme aj dve jazierka. Bolo v nich veľa mincí, ktoré tam ľudia hodili pre šťastie. Chcel som si jednu zobrať, ale mamka mi to nedovolila.

Videli sme veľa obrazcov. Napríklad dračí zub, krokodíliu papuľu, čertovu hlavu.

Bolo tam veľa svetiel. Raz niekto omylom zatlačil červený gombík na centrálnom spínači a svetlá zhasli. Raz ich zhasla teta sprievodkyňa zámerne. Chcela nám ukázať, ako je v jaskyni, keď je tam úplná tma. V takej tme objavovali aj chodby tejto jaskyne. Mali len petrolejovú lampu. Muselo to byť náročné, nič nebolo vidieť.

Na poslednej zastávke nám pani sprievodkyňa zaželala príjemné sviatky, otvorila nám tri železné dvere a my sme vyšli von z jaskyne.


V Nízkych Tatrách by vás mohlo zaujímať aj:

Zjavila sa nám lesná víla! Neváhajte a choďte si ju pozrieť aj vy.

Hotel ukrytý v lese – Tále, stredné Slovensko

Zima s deťmi v srdci Nízkych Tatier


LEA (6 rokov)

Mne sa v jaskyni najviac páčili priepaste, lebo boli veľmi hlboké. Páčili sa mi kvaple, ktoré vytvárala na kameňoch voda. A ešte netopiere. Boli čierne, spali a jeden visel iba na jednej nôžke.

Páčili sa mi ústa krokodíla, lebo z nich kvapkalo. Krokodíla som sa bála, lebo keď som sa ho dotkla, trochu ma pichol jeho zub.

Videli sme tam aj čerta. Ale nie naozajstného, iba jeho podobu na kameni. Teta nám hovorila, že naháňal ujov pri objavovaní jaskyne.

Raz teta vypla svetlá a v jaskyni bola veľká tma. Nemala som vôbec strach.

SOFINKA (5 rokov)

Ja si pamätám netopierov. Boli čierne. Teraz spinkajú.

Pamätám si hlbokú dieru a také visiace dračie zuby zo stropu. A ešte maličké jazierko, kam sa hádžu peniaze.

Voda vytvorila na stenách jaskyne krásne vzory.

Teta nám ukazovala úplne hore na strope niečo ako dúhu. Nebolo to až také krásne, ale podobné.

Pred mnohými rokmi sa v jaskyni schovávali ľudia počas vojny. Jedného tam dokonca zabili a stojí tam pomník.

 

V závere prehliadky sme na skalách zbadali nalepené sklíčka. Sú tam kvôli kontrole trhlín v skalnom masíve. V prípade, že sa skaly posunú, sklíčko sa uvoľní alebo praskne a jaskyniari môžu prijať náležité opatrenia.

Jaskyňa je zatvorená v mesiacoch november a december. Fotografovanie je povolené za poplatok.

Viac informácií: www.ssj.sk

Máte obľúbenú jaskyňu, ktorú si radi pozrú deti? Napíšte nám o nej do komentu 🙂

Pridaj komentár