Čo majú spoločné deti, losy a zmrzlina?

Vyhne, chata v kopcoch, pred nami víkend s kamarátmi, tma tmúca, kocháme sa nočnou oblohou a zrazu niečo hlasno zaručí… Tipovali sme, že sú to jelene v neďalekých lesoch. Alebo medvede? V ten večer by nás už z chaty nik nedostal :-). Zrejme to boli jelene. No náhodou sme sa dozvedeli, že v blízkosti je park, v ktorom žijú losy. Losy na Slovensku? Nezvyčajné, ale reálne.

V obci Revište pri Vyhniach (okres Žarnovica) sa nachádza Zveropark. Veľký zvero-leso-park, v ktorom sa nachádzajú klasické hospodárske zvieratá, lesná a poľná zver a cudzokrajné zvieratá.

losia-farma-reviste-slovensko

Rozprávková krajina – príroda, zvieratá, čarovné zákutia a miesta na oddych, relax a načerpanie energie.

losia-farma-reviste-slovensko

Po vstupe do Zveroparku sme sa pustili cestou doľava. Deti (bolo ich spolu deväť vo veku 1-9 rokov) si pohladili králiky a mačičky. Potom sa rozpŕchli po ihrisku. Trampolíny, šmýkačky, nebolo jednoduché ich odtiaľ dostať. Len čo sme prešli niekoľko krokov, čakalo nás ďalšie prekvapenie. Šmýkačka, ktorou sme sa došmýkali k lesnému bludisku. Deti boli nadšené. Blúdili a šmýkali sa stále dookola :-).

losia-farma-reviste-slovensko-šmýkačka-pre-deti

losia-farma-reviste-slovensko-lesné-bludisko-pre-deti

Keď sme sa odtiaľ vymotali, zastavili sme sa pri klietkach a okukovali sme líšku, skunka, nosáľa, medvedíka čistotného, kunu aj veveričku.

Postupne sme sa dostali k jazierku. Najzaujímavejšie bolo: fuuuuj, to je čo to zelené mazľavé vo vode? Najbližšia pol hodina sa niesla v znamení lovenia rias alias “slizu” palicami z jazera. Kto vytiahne najdlhšie?

losia-farma-reviste-slovensko

losia-farma-reviste-slovensko

losia-farma-reviste-slovensko

Nad jazerom je vytvorené miesto na oddych či piknik.

Od jazera sme prešli okolo diviakov a domácich zvierat.

losia-farma-reviste-slovensko

Pri výstupe na kopec nás prekvapilo ďalšie čarovné miesto, kde sme si s úsmevom pripomenuli slovenské príslovia a porekadlá.

losia-farma-reviste-slovensko

Deti nakŕmili kozy, pozreli si bažanta a emu.

losia-farma-reviste-slovensko

Ľavý okruh sme mali za sebou. Vydupali si zmrzlinu z bufetu, ktorý je v areáli v blízkosti detského ihriska, veď už boli všetci taaaakí unavení. So zmrzlinou v ruke zbadali losy, napravo od vstupu. Rozbehli sa teda k plotu, za ktorým losy oddychovali.

losia-farma-reviste-slovensko

Ako si tak pochutnávali na zmrzline, priblížil sa k plotu los. A poriadne si kýchol. Aj okolo seba. Z jednej zmrzliny sa razom stala nejedlá hmota. A príbeh o tom, ako los opľul zmrzlinu, bol na svete.

Cestička okolo výbehu s losmi pokračuje ďalej na kopec. Deti už nevládali, stačilo im, čo videli. Prešla som sa aspoň ja s najmladšou v nosiči (manduce). Medzičasom sladko zaspala. Na kopci bol výbeh pre srny, daniel, jeleň, muflón a na vrchole kopca ešte táborisko, kde sa dá ubytovať.

losia-farma-reviste-slovensko

Zveropark je podľa mňa vhodný pre všetky deti, ktoré už vedia behať a vychutnajú si tak slobodu v prírode, zvieratká a detské ihrisko. Z pohľadu rodičov si myslím, že do areálu nie je vhodné ísť s kočíkom. Určite nájdete cestičky, kde sa s ním dá prejsť, stretli sme také rodinky, ale natrápite sa. Pohodlnejšie je odniesť malé dieťa v nosiči.

Zveropark poskytuje program pre školy (viď web) a takisto organizovaný program pre verejnosť, ktorý je zavesený pri vstupe do parku.

losia-farma-reviste-slovensko

Naša návšteva v parku trvala približne 3 hodiny, deti sa ešte chceli vrátiť na ihrisko.

Všetky potrebné informácie sú uvedené na webovej stránke: www.zveropark.sk. Po jej preštudovaní zisťujem, že sme si mnohé aktivity ani nevšimli a nestihli vyskúšať.

Pridaj komentár