Dobrodružstvo v karavane

Dovolenka v karavane… To je nápad! Neodolali sme. Zlákalo nás dobrodružstvo a sloboda, ktorú obytné auto sľubuje. Mesiace váhania, týždeň surfovania po nete, dve obhliadky a… Karavan bol objednaný! Následne niekoľko dní strávených hľadaním kempov (to sme mali urobiť ešte v marci, apríli…) a môžeme ísť kempovať.  Ako sme dopadli? O kempovaní a karavaningu sme vedeli pramálo. Zistili sme toto:

  1. Výber karavanu

Mali sme šťastie, že sme našli voľný karavan mesiac pred odchodom. Zvyknú byť vybookované aj pol roka vopred. Natrafili sme na Flying dog a dostali sme do prenájmu úplne nový karavan.

Ako si predstavujete karavan vo vnútri?

Ako väčšie auto, kde sa dá vyspať a kde sa budete celú dovolenku tlačiť? Omyl!

Karavan predčil naše očakávania.

V plnej kráse nám ho predviedol ústretový majiteľ Yiuriy. Karavan – obytné auto, vlastne malý dom, ktorý s nami pôjde na cesty. Jeho súčasťou je okrem miesta na sedenie ako v klasickom aute aj stolík, kuchynka kde sa dá variť na plynovom sporáku, TV, chladnička, WC, sprchový kút a postele. Sieťky na okná a dvere a žalúzie. Jeeeejo!

karavan-priestor-vzadu-postele
Priestor vzadu – postele a úložné priestory
karavan-vnútro
Priestor vpredu – naľavo kuchynka, napravo toaleta, hore sklápacia posteľ
karavan-toaleta
Karavan – toaleta

2. Plán cesty

Karavan máme objednaný. Kam pôjdeme? Určite k moru. K teplému moru.

Predstava, že s karavanom sa dá zastaviť hocikde, je síce fajn, ale nie celkom reálna. S malými deťmi nebudeme celý čas dovolenky spávať na benzínkach, odpočívadlách, ani sa každý deň presúvať z miesta na miesto. Bolo by to únavné a v južnej Európe možno nie úplne bezpečné.

Takže kemp.

Na nete je množstvo webov s prehľadom kempov a ich hodnotení. Napríklad www.eurocampings.co.uk , sk.camping.info/kempingy, diskusné fórum www.caravan24.cz.

Pri hľadaní kempu sme zistili, že sú tu rôzne obmedzenia.

  • Mnohé kempy sú v letnej sezóne obsadené, na rezerváciu je potrebné myslieť skôr (všetky majú aj časť, ktorá sa nerezervuje, ale v lete býva takisto dosť plná).
  • Niektoré kempy mávajú obmedzenie týkajúce sa dĺžky pobytu v letnej sezóne (júl-august) s karavanom – minimálne 7 dní.

Prvotný plán bolo Taliansko, ale kempy, ktoré sme vybrali, nemali voľné miesto a ako úplný nováčik sme chceli mať na prvý týždeň istotu voľného miesta.

Presmerovali sme sa teda na Chorvátsko, kde sme prekvapivo našli miesto v najlepšie hodnotenom kempe na Istrii (kemp Val Saline). Nakoľko Chorvátsko dobre poznáme, voľba bola jednoznačná.

Chorvatsko-camping-ValSaline
Chorvátsko, kemp Val Saline, večerná prechádzka

Prezradím však, že sme neodolali, a v druhom kole sme do Talianska predsa len odcestovali. Kde sme zakempovali, sa dozviete čoskoro v článku.

kemping-Italy
Kemp v Taliansku

3. Príprava karavanu pred cestou

Na jazdenie s karavanom (do 3,5 t) stačí vodičský preukaz skupiny B. Dialničné známky SK, AT sme dostali od Flying dog (palec hore).

Natankovať, napustiť vodu (na splachovanie a umývanie), dostatok pitnej vody vo flaškách alebo do prenosnej bandasky.

Pri preberaní karavanu sme si pre istotu vyskúšali všetky funkcie karavanu (markíza, chemický záchod, podpery, teplá voda, elektrika, plyn a pod.) a skúšobná jazda. Karavan má dĺžku 7,5 metra.

Oproti klasickému baleniu na dovolenku je rozdiel v tom, že zbalené veci ukladáme priamo do úložných priestorov obytného auta. Do cestovných tašiek a kufrov len čo je navyše. Toto bolo prvý krát kedy sme sa “vybalili” už doma :-)))

Oblečenie máme v skrinkách, potraviny v chladničke, kozmetiku v kúpeľni, riad v kuchyni, zvyšok v zadnom odkladacom priestore. Vošli nám do neho aj bicykle :-).

4. Čo zbaliť?

Karavan nie je hotel a všetko si berieme so sebou (alebo kúpime na mieste).

Zoznam vecí do karavanu nájdete TU.

(Zišiel by sa vám náš  zoznam Čo zbaliť do karavanu? Napíšte nám správu na info@luckyfamily.eu a radi vám ho pošleme e-mailom).

5. Cesta v karavane

Európske krajiny majú vlastné pravidlá pre jazdu v karavane. Je dobré si ich pozrieť pre konkrétnu krajinu ešte pred cestou.

Papiere od karavanu sme museli predkladať dva krát. Prvý krát ešte na Slovensku pri odchode z Pohody. Aj nám chvíľu trvalo, kým sme ich našli. Informácií pri preberaní auta bolo veľa a táto sa nám zjavne neukotvila. Pán policajt bol trpezlivý a v kľude počkal :-).

Druhý krát v Rakúsku, hneď za hranicami, kde nás vážili. Váha auta presahovala údaj o maximálnej váhe vozidla uvedený v technickom preukaze. Naštastie to skončilo dohodou, že na najbližšej benzinke vypustíme z auta úžitkovú vodu.

Kto ešte nešoféroval karavan, mal by si to pred cestou vyskúšať. Aspoň pár zákrut, prípadne skúsiť zaparkovať so skúseným karavanistom. Auto je dosť dlhé aj široké, ale po polhodinke už boli s manželom „kamarati“. 

S karavanom je potrebné jazdiť pomalšie, nie je to osobné auto! Na diaľnici max okolo 110 km/hod, alebo podľa obmedzení pre karavany v tej ktorej krajine.

6. Kemping – výber miesta

Finále – sme v kempe v Chorvátsku. Berieme miesto, ktoré nám ponúknu. Nakoľko nemáme rezerváciu (iba telefonickú dohodu, že nám miesto určite dajú), na výber je iba jedna zóna. Prichádzame príliš neskoro (po 22:00 hod), takže zistiť ako je to s tieňom na konrétných miestach nie je možné. Parkujeme náhodne na jednom z voľných miest.

Check out je v kempe do 13.00 hod. Baby na recepcii nám odporúčajú zastaviť sa nasledujúci deň okolo 13-tej hod, kedy by mali mať zoznam voľných miest, aby sme si mohli vybrať, kam sa chceme presťahovať…Realita je však iná… Aktívny security officer, ktorého sme odchytili ráno na pochôdzke kempom, nás odviezol na voľné miesta, z ktorých práve niekto odišiel. Rozhodnúť sme sa museli hneď, alebo počkať či sa neuvoľní iné. S  rizikom, že dané miesto sa obsadí. Zobrali sme jedno z prvých, bolo to dobré miesto …

V druhom kempe (Taliansko) takisto nemáme rezerváciu a kemp je dokonca úplne plný. Dostávame sa na čakaciu listinu, zaparkujeme v čakacej zóne na okraji kempu, ktorá má prípojku na elektrinu a pitnú vodu, nič nám tam nechýba.

Boli sme 17. v poradí. Odhad recepcie bol, že do 2-3 dní sme v kempe. Reálne sme mali miesto už na druhý deň večer. Zriadenec kempu si po nás prišiel golfovým vozíkom, ukázal potenciálne miesta (boli dve). Jedno hneď, druhé až nasledujúci deň o 12.00. Už sme vedeli čo hľadáme a tak sme v pokoji vybrali to druhé a noc počkali v čakacej zóne.

V oboch prípadoch teda stačilo počkať a po jednom/dvoch dňoch dostávame lepšie miesto… Karavan je sloboda, zaparkujeme a bývame… Miesto podľa želanie sa nakoniec vždy našlo :-)))

Ako vybrať správne miesto pre karavan?

Naše preferencie boli:

  • Miesto so stromami, ktoré poskytujú tieň. Kemping je celodenný pobyt na čerstvom vzduchu. Tieň ho ideálne spríjemňuje.
  • Miesto s pitnou vodou (nie všetky pitches majú pitnú vodu).
  • Miesto v blízkosti sociálnych zariadení (WC, sprchy, umývanie riadov). Najmä kvôli deťom, aby mohli byť samostatné.
  • Miesto, ktoré má cca 100 m2 (pre 5-člennú rodinu).

kemping-karavan

7. Kemping – príprava karavanu

Keď je už karavan na svojom mieste, stačí pár nevyhnutných krokov a je hotovo.

Nevyhnutné kroky:

  • Napojiť karavan na elektrinu (počas jazdy ide všetko z baterky)
  • Pripraviť vonkajšie posedenie – vyrolovať markízu/postaviť altánok, rozložiť stôl a stoličky, pod ne gumenú plachtu (určite si ju nezabudnite!).
  • vybrať vychladené prosecco z chladničky

A dovolenka môže začať :-).

prosecco-camping

Po dovolenke ste sa mnohí pýtali, aké to bolo…

Nuž teda…

VÝHODY

Páčilo sa nám, že sme celý dovolenkový čas trávili vonku, na čerstvom vzduchu. S deťmi sme sa dohodli, že počas kempovania nebude telka a mobily. Bola to najlepšia prázdninová dohoda! Kempy ponúkajú množstvo outdoorových aktivít, športoviská, ihriská, mali sme more, bazény a v čase kľudového režimu sme hrali spoločenské hry, čítali knihy, alebo si deti vyfarbovali či našli iné vlastné aktivity. Boli súčasťou celodenného diania a pomáhali.

kreslenie-deti-kemping

deti-kemping-Taliansko

kemping-umyvanie-riadov

Dovolenka v karavane je intenzívny čas trávený s rodinou. Krásny a vzácny čas. Dokonca z neho môžete dostať aj ponorku 🙂

NEVÝHODY

Karavan, teda obytné auto, je veľký voz. Premiestňovať sa, cestovať na výlety či nákupy nie je praktické. Preto sme väčšinu času trávili v kempe a nestihli sme spoznať okolie tak, ako by sme možno stihli s osobným autom.

Chystáte sa na dovolenku karavanom a máte nejaké otázky? Napíšte nám! Radi sa podelíme o naše skúsenosti.

Pridaj komentár