Dovolenka s dieťaťom letecky – tipy – ako sa pripraviť

Začali prázdniny, čas dovoleniek, balenia a príprav. Otázky čo zabaliť, na čo nezabudnúť, ako si cestu a dovolenku s deťmi uľahčiť nám nedajú spávať. Chystáte sa na dovolenku letecky? Pri príprave vám môže pomôcť nasledovné:

1. Kontrola cestovných dokladov

Každé dieťa potrebuje pri ceste do zahraničia platný cestovný pas.

Môže sa kľudne stať, že pas je platný, ale do lietadla vás nepustia. Prečo? Pri cestách do niektorých krajín sa vyžaduje, aby bol cestovný pas platný aj 6 mesiacov od predpokladaného ukončenia pobytu (napr. Turecko – platnosť pasu 5 mesiacov po návrate).

Rozličné prípady, napríklad ak dieťa necestuje v sprievode rodičov a potrebuje Splnomocnenie, ako aj potrebné tlačivá sú na webe mzv.sk: https://www.mzv.sk/cestovanie-a-konzularne-info/cestovne-doklady-a-viza/cestovanie-maloleteho-dietata-do-zahranicia

Potrebujete víza? Pre istotu si to skontrolujte! Potrebujete ich napríklad v krajinách ako Dominikánska republika, Kuba, USA, atď.

Užitočný môže byť tento link s prehľadom vízovej povinnosti a platnosti cestovného pasu od vstupu do krajiny: https://dovolenka.sme.sk/cestovne-doklady

2. Čo s kočíkom, ak ho máte so sebou?

Kde odovzdať kočík?

Najlepšie je spýtať sa personálu na letisku pri check-ine.

Väčšinou kočík odovzdávate pri vstupe do lietadla personálu.

Kde vás bude kočík čakať po pristátí?

Informujte sa radšej vopred. Môže vás čakať hneď po pristáti pri východe z lietadla, alebo ho nájdete pri batožine, alebo niekde na letisku na miesto určené pre kočíky. Záleží od typu letu, od leteckej spoločnosti aj od letiska.

3. Pred odletom

Počas cestovania deti potrebujú súrne všetko možné. No hlavne – piť, jesť, cikať.

Pred odletom je teda fajn:

  • byť najedený,
  • navštíviť toaletu,
  • menším deťom vymeniť plienku za čistú,
  • v odletovej hale kúpiť vodu na pitie, ktorá poputuje do lietadla a
  • mať po ruke drobné pojedačky.

Ak sa dieťa ešte zvykne oliať, je lepšie mať v príručnej batožine jeho obľúbenú fľašku, z ktorej bežne pije a vodu tam v odletovej hale preliať.

Dobrým pomocníkom na cestách sú vždy vlhčené obrúsky, majte ich po ruke.

4. Nástup do lietadla a miesto v lietadle

Miesto pre deti v lietadle záleží od typu leteckej spoločnosti. Deti do dvoch rokov majú nárok na let zdarma a sedia rodičom na kolenách.

Rodiny s deťmi majú pri nástupe do lietadla prednosť. Nie je to vždy pozitívum, deti sú v lietadle prvé a musia vydržať, kým všetci nastúpia. Na druhej strane, ak nie sú určené presné miesta na sedenie, byť prvý v lietadle a sadnúť si do prvého radu, kde je viac miesta, môže byť výhoda.

5. Vzlietanie a pristávanie

Fáza vzlietania a pristávania môže patriť medzi najkritickejšie. Dieťa cíti tlak v ušiach a nemusí mu to byť príjemné. My maminy to riešime rôzne. Kojencov v tom čase kojíme, starším deťom strčíme do rúk fľašu s nápojom, ponúkneme cukrík na cmúľanie alebo žuvačku, aby pregĺgali.

Pre každý prípad je potrebné mať po ruke prázdne sáčky kvôli nevoľnostiam.

6. Klíma v lietadle

Klíma v lietadle – pre niekoho prislabá, pre niekoho prisilná.

Je dobré mať so sebou ponožky, šatky na krk a mikiny, ktoré ľahko podľa potreby vytiahnete alebo odložíte.

7. Pohodlie v lietadle

Každý si pozná svoje dieťa najlepšie. Spríjemnite mu let ako sa len dá.

Pribaľte obľúbenú knihu, rozprávku, hry na cesty. Vankúšik na spanie. Obľúbené autíčko. Najlepšiu bábiku. Malé obľúbené hračky do ruky typu My Little Pony, alebo legové figúrky…

Pravidlo menej je viac platí aj tu, aby ste nemali príliš veľkú batožinu. Bude prepchatá zbytočnými vecami a neprehľadná.

8. Dieťa je len človek

Začiatok cesty je začiatok dovolenky a bola by škoda, keby sme si ju nechali pokaziť. Dieťatko je len človek. Môže zvládať let bez problémov a takisto mu môže let prekážať. A obidve alternatívy sú v poriadku. Dôležité je nestratiť trpezlivosť a pomôcť mu zvládnuť cestu s nadhľadom. Z vlastnej skúsenosti je veľmi málo detí, ktoré v lietadle ani nezaplačú, no väčšina zvláda let bez väčších probémov.

Sme rôzne tipy rodičov a poznámky typu „Neplač!“, „Neskáč!“, „Nekrič!“ znervóznia dieťa a rodiča ešte viac, lebo ono plače, skáče a kričí ďalej.

Každé dieťa je iné a rodič vie, čo ho najlepšie ukľudní. Rozprávka, pohladenie, odpútanie pozornosti, vysvetľovanie stále dookola, že už to dlho nepotrvá. A niekedy sa jednoducho dieťa neukľudní…

Trpezlivosť, kľud a dôvera, že váš drobec to zvládne, je pre pohodový let nutnosť 🙂

Doleťte šťastne!

 

Zabudla som na niečo? Pridajte svoje tipy do komentov.

Pridaj komentár