Kam na jarnú lyžovačku s deťmi – Štrbské pleso, Vysoké Tatry, Slovensko

Koniec februára a marec je na Slovensku obdobie, kedy sa zima končí a začínajú nás štekliť jarné lúče slnka. Je koniec zimy a užívame si jarnú energiu. V tomto období však zima vo vysokých polohách ešte pretrváva a jarná lyžovačka v našich veľhorách, Vysokých Tatrách, je krásny zážitok.

Vysoke-Tatry-Strbske-pleso-lyzovanie-rodiny-vylety-s-detmi-Slovensko

Vysoké Tatry, majestátne, s krásnymi výhľadmi po celý rok. V zime sa dá lyžovať v strediskách Tatranská Lomnica, Štrbské pleso a Starý Smokovec (pre deti a úplných začiatočníkov). Pre nás, rodinku s deťmi,  je jednotkou lyžovačka na Štrbskom plese. Jarná sezóna tu tento rok ešte len začne, a to 20.3.2017.

Stredisko Štrbské pleso ponúka outdoorové aktivity nielen pre lyžiarov. Sánkovačka, snowtubing, bežecké trate, jazda lanovkou, prechádzka na čerstvom vzduchu (napríklad okolo Štrbského plesa) – stačí si vybrať, čo má kto rád.

Vysoke-Tatry-Strbske-pleso-lyzovanie-rodiny-vylety-s-detmi-Slovensko

Lyžovanie

Lyžovanie s deťmi vo Vysokých Tatrách je potrebné vopred naplánovať. Z jednoduchého dôvodu. O Tatry je veľký záujem. S príchodom na Štrbské pleso až po 9:00 hod, je veľká pravdepodobnosť, že parkovacie miesto pod vlekmi (okolo hotela FIS) už nebude voľné. Autá, ktoré prichádzajú neskôr, odkláňa personál na centrálne parkovisko (pri železničnej stanici). Odtiaľ jazdia pravidelne (cca každých 15 minút) skibusy hore k stredisku.

Mapa strediska:

mapa-strediska-lyzovanie-Vysoke-Tatry-Strbske-pleso-Slovensko
Mapa strediska – Štrbské pleso, Vysoké Tatry; Zdroj: www.vt.sk

Malé deti – začínajúci lyžiari

Hoci je v stredisku Štrbské pleso viacero lyžiarskych škôl, môže sa ľahko stať, že všetci inštruktori budú v daný deň beznádejne obsadení. Ideálnejšie je inštruktora objednať vopred, napríklad telefonicky z domu. Počas prázdnin, napríklad aj jarných, odporúčam inštruktora objednať aj týždeň vopred.

Vysoke-Tatry-Strbske-pleso-lyzovanie-rodiny-vylety-s-detmi-Slovensko
Štrbské pleso, Vysoké Tatry, Juniorský kopec (modrá)

Trate pre začínajúcich lyžiarov: 

  1. Maxiland Skischool – Maxiland I, II (modré trate 7, 8 na mape strediska)
  2. Juniorský kopec – modrá trať č. 6 na mape strediska dlhá 360 m; hore vyvezie lyžiarov vlek (Junior I – vlek E na mape strediska). Na tejto trati je potrebné rátať s tým, že juniorski lyžiari sa stretávajú so skúsenejšími lyžiarmi, ktorí idú zhora.
  3. Pre pokročilejších sú k dispozícii červené trate Esíčko (trať č. 2 na mape strediska) a Interski (trať č. 3 na mape strediska). Vyvezie vás k nim vlek Interski (vlek B na mape strediska dlhý 865m). Podobne ako pri voľbe juniorskeho kopca, aj tu sa lyžiari-začiatočníci stretávajú so skúsenejšími lyžiarmi zhora a na kopci je “hustejšie”.

Deti do 6 rokov nepotrebujú Skipass.

Vysoke-Tatry-Strbske-pleso-lyzovanie-rodiny-vylety-s-detmi-Slovensko-Esicko-Interski
Vľavo trať Interski (červená), vpravo Juniorský kopec (modrá)

Mohlo by vás zaujímať: 

Zima s deťmi v srdci Nízkych Tatier – Tále, stredné Slovensko

Príliš chladno na lyžovačku? -15 °C, Vrátna – Paseky


Pokročilí lyžiari

S deťmi, ktoré zvládnu červené zjazdovky, sú Vysoké Tatry skutočne zážitok. Na kopec vedie 4-miestna sedačková lanovka (Solisko Expres – lanovka A na mape strediska; dĺžka 2050 m). Vystupuje sa pri Chate pod Soliskom. Tá je zároveň synonymom relaxu. Na teplý čajík, posilnenie, oddych a precítenie atmosféry.

Vysoke-Tatry-Strbske-pleso-lyzovanie-rodiny-vylety-s-detmi-Slovensko-chata-pod-Soliskom-v-zime

Okrem Chaty pod Soliskom je tu aj Bivac Restaurant pre všetkých hladošov (je tu aj WC a wifi).

Štrbské Pleso je najvyššie položeným lyžiarskym strediskom na Slovensku s čarovnou atmosférou.

Červené zjazdovky pre pokročilých lyžiarov:

  1. Furkotka (1 500 m) – č. 5 na mape strediska; trať vedie k 6-miestnej lanovke (lanovka Furkotka – C na mape strediska, dĺžka 1 122m), ktorá vyvezie lyžiarov opäť hore
  2. Solisko (2 500 m dlhá zjazdovka) – č. 1 na mape strediska, z ktorej sa dá nadviazať na trate 2, 3 (červené zjazdovky) alebo 4 (modrá zjazdovka) a potom sa opäť vyviezť 4-miestnou lanovkou (Solisko Expres) hore
Vysoke-Tatry-Strbske-pleso-lyzovanie-rodiny-vylety-s-detmi-Slovensko
Vysoké Tatry, Štrbské pleso, Furkotka

Nelyžiari

Aktívni nelyžiari môžu vyskúšať sánkovačku či snowtubing, pasívni si len tak vychutnať atmosféru v Apreski alebo v niektorej z reštaurácií.

Sánkovačka Štrbské pleso, Vysoké Tatry, Slovensko

Cenník

Mnohých Slovákov trápia tatranské ceny. Stredisko patrí k TOPkám na Slovensku, o čom svedčia aj ceny. Práve preto je potrebné si lyžovačku s deťmi v tatranských strediskách dopredu naplánovať a premyslieť, aby to bol pre celú rodinu zážitok.

Aktuálny cenník je zavesený na webe TU.

Chcete nižšie ceny skipassov na Štrbskom plese? Možností je viacero:

  • aktívni lyžiari – ideálny je celosezónny skipass, ktorý platí vo viacerých lyžiarskych strediskách (Jasná, Vysoké Tatry a v ČR Špindlerúv Mlýn) a v aquaparkoch Tatralandia a Gino Paradise Bešeňová
  • využiť zľavy: prísť po 13-tej hodine ALEBO vrátiť lístok do 3 hod od prvého použitia ALEBO použiť GoPass kartu ALEBO
  • JARNÁ LYŽOVAČKA – tento rok od 20.3.2017, kedy sú ceny nižšie.

Viac informácií o stredisku: www.vt.sk


Pobyty vo Vysokých Tatrách

Pridaj komentár