Je Pohoda s deťmi pohodová?

Festival Pohoda sa koná každoročne začiatkom júla na letisku pri Trenčíne. Ide o mix hudobných a kultúrnych predstavení, workshopov, dobrej nálady a pohodových ľudí. Rozhodli sme sa ísť na našu historicky prvú Pohodu s deťmi. Aj vás hneď napadlo, či je takýto festival vhodný pre rodiny s deťmi? Dozviete sa ďalej…

festival-Pohoda-2017

 

Myslím, že Pohoda je vec nastavenia. Sú takí, ktorí tam chodia každý rok, a sú takí, ktorí tam možno v živote nevkročia. My sme si povedali – prečo nie? A nastavili sme sa na pohodovú Pohodu. Najhoršia možná varianta, s ktorou sme rátali, bola, že sa vrátime domov, ak by sme to na festivale nevedeli vydržať.

Aká bola realita na Pohode?

Festival je prispôsobený aj pre rodiny s deťmi.

Otázku ubytovania si cezpoľní riešia individuálne podľa miery komfortu, ktorú potrebujú. Stan, karavan, ubytovanie v blízkom Trenčíne, u známych a pod. Miesto pre stan a karavan je potrebné si na Pohode rezervovať a kúpiť.

Naša Pohoda bola umocnená ubytovaním v karavane (požičaný od Flying Dog). Nevadila nám krátka piatková večerná búrka, boli sme v centre diania a v noci sme nemuseli utekať s deťmi na toaletu.

Osobne by sme s malými deťmi na festivale do stanu nešli.

festival-Pohoda-2017
Festival Pohoda 2017, státie pre karavany

Okrem ubytovania, ktoré si musí zabezpečiť každý sám, sú ostatné existenčné potreby na festivale pokryté.

Strava – stránky s občerstvením sú rozmiestnené po celom areáli. Burgery, palacinky, pizza, bezlepková strava, vegetariánska strava, hranolky, cigánska, treska stánok… Zmrzlina, ľadová drť, kaviarne, mobilné stánky s kávičkou, nápojové stany, čapované pivo. Stánok s ovocím. Vo Family parku kašičky pre najmenších.

Pitná voda – cisterny s pitnou vodou sú rozmiestnené po celom areáli.

Sprchy a toalety – na sprchy si väčšinou musia návštevníci vystáť rad, na uzavreté WC ako kedy. Toi toiky sú všade, nečaká sa vôbec alebo len krátko. Je dobré mať so sebou toaletný papier, alebo vhlčené utierky. Dezinfekčný gél bol pri všetkých toaletách.

Počasie – je vždy risk. Je dobré pozrieť si deň vopred predpoveď počasia a zbaliť sa podľa nej. Odporúčame appku SHMU alebo Pohody. Predpoveď v nich bola presná.

Pohoda je v júli, takže za bežných okolností slnečné počasie a sem tam letná búrka.

Čo si zbaliť na Pohodu s deťmi?

Oblečenie – podľa počasia.

Na horúce dni ľahké oblečenie, sandále, pokrývku hlavy. Na večer mikinu alebo sveter.

Hygiena – zubná kefka, zubná pasta, uteráky, veci na sprchovanie (ak si trúfnete), toaletný papier – mať vždy pri sebe!, vlhčené utierky, dezinfekčný gél na ruky.

Ochrana pred slnkom – spomínané pokrývky hlavy (šiltovka, klobúk, slamák), slnečné okuliare, krém s UV filtrom, vlastná fľaša na čapovanie pitnej vody.

Zíde sa aj pikniková deka, rozložili sme ju x-krát denne (najmä pri jedle a počas večerného programu). Stánkov s jedlom je neúrekom, ale sedenie je veľmi vzácne.

festival-Pohoda-2017

Nosič pre deti alebo kočík, pre menšie deti. Celodenné chodenie medzi jednotlivými stage-mi dá zabrať aj dospelému.

Samozrejmosťou je všetko čo potrebujete počas bežného dňa (napr. plienky).

Cez obed vyhľadať tieň a dodržiavať pitný režim.

Na festivale boli sponzorské pozornosti ako zubné pasty pri umývadlách, dezinfekčný gél na ruky pri toaletách, opaľovací krém, dal sa požičať detský vozík na prevoz detí…


Mohlo by vás zaujímať:

Hotel ukrytý v lese – Tále, stredné Slovensko

Kam s deťmi v Chorvátsku – Zaton, rodinný dovolenkový rezort

Srí Lanka – raj, ktorý sa oplatí vidieť a zažiť


A teda k tomu, aká je Pohoda pre deti…

Family Park

Pre deti je pripravený celodenný program. V rámci festivalu majú deti svoj priestor – Family park. V ňom sa tento rok (2017) mohli deti zahrať v Montessori stane (zábava na niekoľko hodín), v ďalších tématických stanoch pri plnení rôznych úloh, rébusov, hraní hier. Pri mnohých dostali deti malé darčeky.

festival-Pohoda-2017
Festival Pohoda 2017; Montessori stan pre deti
festival-Pohoda-2017
Festival Pohoda 2017; Montessori stan pre deti
festival-Pohoda-2017
Festival Pohoda 2017; Montessori stan pre deti
festival-Pohoda-2017
Festival Pohoda 2017; Montessori stan pre deti
festival-Pohoda-2017
Festival Pohoda 2017; WWF (World Wildlife Fund) stan

Vo Family Parku je pre deti pripravený program (hudobné vystúpenia, čítanie rozprávok, a pod.). Zastihli sme Braňa Jobusa, pri krste knihy Žubrienky inštalatérky.

festival-Pohoda-2017-Valihora-Jobus-Vrbovski-vitazi
Festival Pohoda 2017; krst knihy pre deti Žubrienky inštalatérky (autor Braňo Jobus), krstný otec Martin Valihora, hudobný sprievod Vrbovskí víťazi

Vo Family parku sú aj lezecké steny a nafukovacie stany.

festival-Pohoda-2017
Festival Pohoda 2017; nafukovacie stany vo Family parku

Celý program je v cene lístka. Na festivale je potrebné vytiahnuť peňaženku len na stravu a nápoje (okrem pitnej vody z cisterny, tá je bezplatne), alebo kto si chce kúpiť niečo na pamiatku či prispieť na dobrú vec.

Vo Family parku bolo počas slnečného dňa mega občerstvenie – vychladený melón. Zakúpiť sa dajú aj kašičky pre deti, voda a pod.

festival-Pohoda-2017
Melón na Pohode

Pri vstupe do Family parku je “recepcia”, kde môžu rodičia nahlásiť deti a animátori ich podľa možnosti postrážia, najviac však na 3 hodiny.

Pohoda pre deti (mimo Family parku)

Deti si nájdu zábavu aj mimo areálu Family park.

Slamené mestečko, jazda na kolieskových korčuliach, kolotoče, maľovanie tričiek…

festival-Pohoda-2017
Festival Pohoda 2017; slamené mesto

Po jednom z týchto skokov sme skončili na pohotovosti, aj tá je na Pohode zabezpečená :-).

festival-Pohoda-2017
Festival Pohoda 2017; slamené mesto
festival-Pohoda-2017
Festival Pohoda 2017; korčule a prilby sa požičiavajú priamo na mieste
festival-Pohoda-2017
Festival Pohoda 2017
festival-Pohoda-2017
Festival Pohoda 2017; trampolíny
festival-Pohoda-2017
Festival Pohoda 2017; bikepark – bicykle, kolobežky a prilby sa požičiavajú priamo na mieste

Treba to zažiť, treba to skúsiť.

Pohoda je pre deti maximálne pohodová.

Aká je Pohoda s malými deťmi pre rodičov?

Skúste :-). Garantujem vám, že z dospeláckeho programu neuvidíte takmer nič (možno ak máte so sebou jedno dieťa a prestriedate sa) a večer zaspíte v pohode ako prví :-).

Mali sme so sebou tri deti (8 a pol, 6 a pol a skoro 3 roky). S veľkými bol festival fajn. Pre najmladšiu bolo celodenné chodenie a trma-vrma náročné. Zvládla všetko krásne, ale potrebovala sa veľa nosiť. Stan Montessori bol pre ňu ako stvorený, čo zas veľkých zaujímalo len dočasne a uprednostňovali iné aktivity – slamu, lezeckú stenu, nafukovací hrad, kolotoče… Na Pohode sme strávili jeden a pol dňa. Celodňovku sme dali cca od 10:00 do 21:30 bez toho, aby sme potrebovali zaliezť do karavanu.

Najviac si treba dávať pozor na pitný režim, schovať sa cez obed pred slnkom, deťom ktoré zvyknú pospať cez deň dopriať tento spánok niekde na kľudnejšom mieste (dá sa v nosiči, v kočíku, vo vozíku, v športovom kočíku, len tak na deke – kto ako zaspí), na večer mať po ruke mikiny a pripraviť sa na zápach na verejných záchodoch (čo vaše deti možno zažijú prvý krát v živote :-))

Každopádne – Pohodu hodnotíme veľmi pozitívne. Nikto nič nerieši. Ľudia sú usmiati a nápomocní. Tanec na tráve, chodenie na boso, spíš kde príde, stretneš známych alebo sa zoznámiš, ráno čakáš v rade na Tresku s rožkom a nikam sa neponáhľaš :-).

Atmosféra festivalu sa nesie v duchu slobody a tolerancie.

Ak sa rozhodnete ísť, nezabudnite, že lístky sa rýchlo míňajú. Je potrebné zakúpiť si ich v dostatočnom časovom predstihu. Deti do 12 rokov (vrátane) majú vstup na festival zdarma. Ak zvolíte formu ubytovania v pohodlí v Trenčíne, takisto objednávajte skôr – najneskôr cca vo februári?.

Všetky potrebné informácie a lístky (na Pohodu 2018už v predaji) nájdete na webe festivalu: www.pohodafestival.sk.

Ak ste to dočítali až do konca, zaujíma ma váš názor. Do komentu s ním :-). Boli ste už na Pohode s deťmi? Aké sú vaše skúsenosti?

Ak chcete dostávať každý náš článok o cestovaní s deťmi, napíšte nám e-mail na: info@luckyfamily.eu.

Pridaj komentár