Knihy pre deti, ktoré radi čítame – vek 2-4 roky

Obdobie medzi 2-4 rokom je úžasné. Deti opakujú slová, začínajú tvoriť vety. Nasávajú ako špongia. Počas čítania si významne rozširujú slovnú zásobu. Môžeme sa s nimi rozprávať o význame slov a fantazírovať v ríši jednoduchých príbehov, čím podporujeme ich predstavivosť.

Deti sú stále veľmi hravé, jedny vedia udržať pozornosť pri knihe dlhšie, iné veľmi krátko. V tomto veku sú vhodné krátke básničky a príbehy.

Naše obľúbené knihy vo veku 2-4 roky sú:

Krátke básničky

Šibal Krtko

Kto by nepoznal krtka a jeho zvieracích kamarátov? V knihe Šibal krtko nájdete veselé krátke básničky pre deti, z ktorých sa budú tešiť, ľahko si ich zapamätajú a pri čítaní ich deti recitujú spolu s rodičmi :-).

knihy-pre-deti-sibal-krtko

knihy-pre-deti-sibal-krtko

Krátke príbehy

Mechúrik Koščúrik

knihy-pre-deti-Mechurik-Koscurik

knihy-pre-deti-Mechurik-Koscurik

Obľúbené postavičky, ktoré deti poznajú z obrazovky

U nas dlhé obdobie vládli Autá u syna a Ľadové kráľovstvo u dcér.

Ľadové kráľovstvo, Autá

knihy-pre-deti-oblubene-rozpravky

knihy-pre-deti-oblubene-rozpravky-auta

knihy-pre-deti-oblubene-rozpravky-ladove-kralovstvo

Knihy o zvieratkách

Kníh o zvieratkách sú plné police vo všetkých kníhkupectvách, stačí si vybrať. Zvieratká sú jednou z najkrajších tém, o ktorých sa dá s deťmi diskutovať celé hodiny. Zvuky, ktoré zvieratá vydávajú, patrí medzi základnú „slovnú zásobu“ každého dieťaťa. S knihami sa dá krásne pracovať, rozprávať deťom čo zvieratká jedia, kde bývajú, ako sa volajú jednotliví členovia zvieracej rodiny, na čo sú zvieratká užitočné a o čom je obrázok…

U nas bol obľúbený napríklad Veselý statok so záložkou, ktorú si deti mohli vyťahovať a vždy s napätím čakali, čo za obrázok sa na záložke skrýva. Keď sa s knihou zoznámili, boli zas na seba hrdé, že vedia a dobre si pamätajú, čo je na obrázku a vykrikovali to vždy pred tým, než záložku vytiahli 🙂

knihy-pre-deti-veselý-statok-o-zvieratkách

knihy-pre-deti-kolko-nas-je

Knihy o ľudskom tele

K prvej slovnej zásobe patria aj jednotlivé časti tela. Dojčatá vedia krásne ukazovať kde majú oči, ústa, uši a my im to stále dookola opakujeme :-). Vo veku 2-4 roky sa nám dostala do rúk kniha Ja a Ty, od hlavy až po päty. Okrem pomenovaní častí tela obsahuje krátky popis bežného dňa a okienka, ktoré sa dajú otvárať, čo deti baví najviac :-).

knihy-pre-deti-ludske-telo

knihy-pre-deti-ludske-telo

Knihy zamerané na počítanie

Jeden, dva, tri, štyri, päť. Deti rátajú všetko a všade, len čo vedia povedať prvé slová. Až postupne sa k slovám naučia priradiť správny počet. Pomáhajú pri tom aj knihy s počítaním, napríklad Koľko nás je? Opäť kniha s pomocným prvkom, otočným kolieskom, ktoré je najväčšia zábava.

knihy-pre-deti-kolko-nas-je

knihy-pre-deti-kolko-nas-je

Knihy s puzzle

Deti vo veku 2-4 roky rady skladajú, prikladajú, rozkladajú a učia sa presnosti. Mohlo by ich zaujímať puzzle, vo väčšom formáte, aby jednotlivé kusy ich malé rúčky v pohode vedeli uchopiť a takisto ich budú s radosťou obhryzávať, takže aby ich nemohli prehltnúť. Na trhu je séria kníh o medveďovi Viktorovi. Sú krásne ilustrované, obrázky sa dajú dlho obkecávať, obsahujú jednoduché príbehy a na každej dvojstrane puzzle.

Viktor v lese

knihy-pre-deti-Viktor-v-lese

Škola kreslenia pre deti

V období 2-4 roky deti tvoria prvé kresby. Často rodičov prosia, aby sme im nakreslili kvietok, slnko, dom či dinosaura. Pre tých, ktorí kresliť nevedia, je tu skvelá pomôcka – ako nakresliť zviera, postavu či vec krok za krokom.

knihy-pre-deti-ucime-sa-kreslit

knihy-pre-deti-ucime-sa-kreslit

„Odborné“ knihy pre deti

Odborné knihy v zmysle zamerania na oblasť, o ktorú sa dieťatko špeciálne zaujíma. Dopravné prostriedky, vesmír, kniha dinosaurov…. Prečo mu nerozšíriť obzory a slovnú zásobu?

Na čom jazdíme, lietame a plávame – Moja veľká kniha o doprave

knihy-pre-deti-dopravne-prostriedky

knihy-pre-deti-dopravne-prostriedky

Máte aj vy obľúbené knihy pre deti vo veku 2-4 roky? Napíšte nám do komentu 🙂

A kto má mladšie deti, tipy na knihy pre deti vo veku 0-2 roky nájdete v článku Knihy pre najmenších, ktoré radi čítame (0-2 roky).

Pridaj komentár