Knihy pre najmenších, ktoré radi čítame (0 – 2 roky)

Knihy sú úžasný sprievodca životom. Deťom sme ich podsúvali už od prvých mesiacov. Pri najmenších nejde o klasické čítanie, skôr monológ o tom, čo je na obrázku. Opis situácie, emócií, postáv, pomenovanie predmetov, neskôr pridávanie zvukov, farieb, čísel.

thumb_img_3039_1024

Nikdy som nemala pocit, že by bolo takéto “čítanie” strata času. Práve naopak. Deti si vybudujú prirodzený vzťah ku knihám a naučia sa počúvať. Odmena prichádza okolo jedného roka.

Vždy som sa tešila, keď sa môj monológ zmenil na dialóg. Otvorili sme stranu v knihe a na otázku: čo urobil medveď? Odpovie dieťa: bác. Alebo ukáže prštekom na stranu, ktorú chce “čítať”. Dopĺňa slová v riekankách. Napodobňuje zvuky, ktoré vydávajú zvieratá… Každé podľa seba, individuálne, niektoré skôr, iné neskôr…

Naše obľúbené knihy pre najmenších

Prvá kniha pre bábätko do postieľky

Používali sme ju od prvých dní. Len si tak leží s bábätkom v postieľke. Je textilná a obojstranná. Čierno-bielo-červená pre začiatok, keď ešte bábätko nevníma farby.

knihy-pre-najmenších-0-2-roky

Druhá strana je farebná a s interaktívnymi prvkami na hranie (šnúrky, šušťavé plochy, hrkálky a pod.).

knihy-pre-najmenších-0-2-roky knihy-pre-najmenších-0-2-roky knihy-pre-najmenších-0-2-roky

Textilné knihy

V období dojčaťa, keď si už dieťa rúčkami chytá predmety a všetko žužle v puse, sú k dispozícii látkové knihy. Vačšinou s jednoduchým príbehom, napríklad o denných činnostiach – umývanie zubov, jedenie, prechádzka, prezliekanie… Niekedy si deti zapamätajú činnosti tak dobre, že ich začnú časom napodobňovať :-). My sme si obľúbili tento typ. Pre deti ľahko uchopiteľné, šušťavé a v prvých mesiacoch sa dajú zavesiť, dieťa si môže do knihy kopať a „prezerať“ si obrázky aj v polohe ležmo.

knihy-pre-najmenších-0-2-roky-textilné-knihy

knihy-pre-najmenších-0-2-roky-textilné-knihy

knihy-pre-najmenších-0-2-roky-textilné-knihy

Riekanky

Možno patríte medzi mamy, ktoré si nepamätajú veľa detských riekaniek, najmä pri prvom bábätku nie… Pre tento účel sa úžasne hodí Veľká kniha riekaniek. Riekanky si detičky rýchlo zapamätajú. Dajú sa ukazovať a „čítat“ v knihe pomocou obrázkov.

knihy-pre-najmenších-0-2-roky-veľká-kniha-riekaniek

Listovanie v knihách je pre malé deti o to príjemnejšie, že dnes sú už bez problémov veľkosťou prispôsobené pre detské ručičky.

Miniknihy

Kufrík riekaniek

Čarovný kufrík, ktorý obsahuje štyri mini-knihy s riekankami.

knihy-pre-najmenších-0-2-roky

Na trhu je podobných kufríkov viac. S rozprávkami a jednoduchými príbehmi.

knihy-pre-najmenších-0-2-roky

Ďalšie z ponuky mini knižiek, ktoré sa ideálne hodia do detskej ručičky, sú miniknihy uložené v Truhličke plnej povolaní.

knihy-pre-najmenších-0-2-roky

knihy-pre-najmenších-0-2-roky

Čo minikniha, to iné povolanie. Truhličku som objavila u kamarátky, ktorej dcérka mala prevedenie v podobe zvieratiek.

Povolania sú pre malé deti do dvoch rokov náročnejšie, ale dajú sa podať cez príbeh alebo opisným spôsobom. Dieťa sa napríklad naučí, že na obrázku je teta, ktorá strihá vlasy. Slovo „Kaderníčka“ príde neskôr :-). Miniknihy sú v balení, vďaka ktorému sa deti učia základom pexesa. A poriadku. Keď si knihy ukladajú presne podľa toho, kam patria…

Moja prvá knižnica

Malé knihy zamerané na slovnú zásobu, napr. Slovíčka z vydavateľstva Ikar.

knihy-pre-najmenších-0-2-roky

Zvukové knihy

Knihy, pomocou ktorých sa deti naučia rozornávať zvuky zvierat. Jednoduchým stlačením tlačidla s obrázkom zvieraťa vylúdi kniha zvuk. Dokážu stláčať tie tlačítka aj hodinu… A zakaždým chcú počuť, o aké zviera ide :-).

knihy-pre-najmenších-0-2-roky-hovoriace-knihy

Nabudúce o knihách, ktoré u nas bodujú v staršom veku.  Ktoré knihy patria medzi obľúbené u vás?

Pridaj komentár