Začíname lyžovať s deťmi. Tri tipy na lyžiarske strediská pod Tatrami za rozumné ceny.

S deťmi sme začali lyžovať vo veku 4 roky. Lyžovať tak po svojom, skôr by som nazvala tú aktivitu zoznamovanie sa s kopcom, snehom, vlekom a lyžami. Vo veku 6 rokov toto zoznamovanie prerástlo do prvých oblúčikov a prechod z detských kopcov vhodných na učenie na jednoduché trate. A už to ide!

zaciname-lyzovat-s-detmi-Vysoké-Tatry-Slovensko

Na pravidelné lyžovanie si vyberáme miesta, ktoré nie sú preľudnené, kde je osobitne vyčlenený detský kopec, aby nedošlo ku kolízii s dospelými lyžiarmi, bufet s teplým jedlom (hranolky a čaj sú už klišé po každej lyžovačke) a kopec na sánkovanie pre mladších súrodencov. A vlastne pre všetkých, keď sa už deťom nechce lyžovať.

zaciname-lyzovat-s-detmi-Vysoké-Tatry-Slovensko

Požičovňa lyží a inštruktor sú samozrejmosťou už aj v menších strediskách. Čo sa týka požičovne, vždy sme našli, čo nám chýbalo. Pri viacdetnej rozvetvenej rodine a pravidelnom lyžovaní je však efektívna vlastná výbava (lyže, lyžiarky, lyžiarska prilba, lyžiarske okuliare).

zaciname-lyzovat-s-detmi-Vysoké-Tatry-Slovensko

Lyžovačka s deťmi je zábava, keď nemáme my, rodičia, veľké očakávania. Z našej skúsenosti je potrebné pripraviť sa na nasledovné: lyžovačka s malými deťmi (4-7 rokov) samotná trvá maximálne 30 min až 2 hodiny, v závislosti od veku a nadšenia dieťaťa. Cesta, vystrojenie, občerstvenie a motanie sa okolo toho trvá niekedy dlhšie.

zaciname-lyzovat-s-detmi-Vysoké-Tatry-Slovensko

Máloktoré dieťa zostane s cudzím inštruktorom hodinu alebo dve, keď je na kopci prvý krát. Je normálne, že dieťa najprv potrebuje chodiť na kopec aj bez lyží, vidieť lyžiarov, zoznámiť sa so snehom. Ideálna na zoznámenie je zimná prechádzka, sánkovačka, guľovačka a nezáväzné pozorovanie lyžiarov.

zaciname-lyzovat-s-detmi-Vysoké-Tatry-Slovensko

Pozrite si naše 3 tipy na kopce pod Tatrami, kde sú skvelé podmienky na to, aby sa deti naučili lyžovať za rozumné ceny.

Spišské Bystré – Skicentrum Kubašok

Spišské Bystré sa nachádza 8 km od mesta Poprad a 18 km od mesta Vysoké Tatry pod úpätím vrchu Kráľová hoľa.

Svah pre začiatočníkov a deti je osobitne vyčlenený (trať č. 5 na obrázku nižšie). K dispozícii je vlek, ktorý zvládnu aj malé deti (cca od 5 rokov) časom samostatne. Personál pri detskom vleku je veľmi ústretový a ochotný pomôcť. Na svahu môžu deti lyžovať s inštruktorom aj s rodičmi, alebo si skúšajú lyžovanie samé. Ak chodíte na vleku s dieťaťom, stačí vám jeden lístok pre oboch.

zaciname-lyzovat-s-detmi-Vysoké-Tatry-Slovensko

Zdroj a viac info: http://www.kubasok.sk/vleky/

Zjazdovka pre lyžiarov (trate č. 1, 2 na obrázku vyššie) je ľahká, nenáročná. Deti, ktoré ovládajú základy lyžovania, ju zvládnu ľahko najprv s doprovodom a malými prestávkami, neskôr aj samé.

zaciname-lyzovat-s-detmi-Vysoké-Tatry-Slovensko

Vlek – trať č. 1

K dispozícii sú 4 lyžiarske vleky, požičovňa lyží, možnosť objednať si inštruktora, bezplatné parkovanie, skibufet s ponukou teplých jedál, sedenie interiérové aj exteriérové.

Lyžiarska škola: 1 inštruktor/1 dieťa: cca 17 EUR/hod.

http://www.kubasok.sk

Snowpark Lučivná

Lučivná leží pri meste Svit.

Ideálne miesto pre deti, ktoré majú prvé oblúčiky a lekcie s dospelákom za sebou a chcú vyskúšať ako zvládnu “veľký” kopec bez pomoci druhých. Široký rovný kopec bez zákrut. Mierny svah, kde deti nadobudnú istotu. Po niekoľkých jazdách sa budú púšťať rovnou čiarou dolu 🙂

zaciname-lyzovat-s-detmi-Vysoké-Tatry-Slovensko

Lyžiarska škola: 1 inštruktor/1 dieťa: 22EUR/1,5 hod

K dispozícii sú štyri lyžiarske vleky, požičovňa lyžiarskych potrieb aj lyžiarska škola. Bezplatné parkovanie.

Pre mladších súrodencov, ktorých lyžovanie zatiaľ neláka, je k dispozícii kopček na sánkovanie.

V areáli sa nachádza bufet s ponukou rýchleho občerstvenia, teplých a studených jedál a nápojov.

Rodinnú lyžovačku môžete okoreniť aj o večerné lyžovanie od 17:30 hod do 20.30 hod.

Viac informácií o stridisku nájdete na:  http://snowpark.sk/?language=sk

Ski centrum Lopušná dolina

Lyžiarske stredisko Lopušná dolina leží pri meste Svit. Prístup do strediska je po asfaltovej ceste, na ktorú treba odbočiť vo Svite pri Mäsokombináte Nord Svit. Odbočka je značená, ale dosť nenápadná.

lyzovacka-s-detmi-mapa_lopusna_dolina_lucivna

K dispozícii sú štyri vleky, z toho dva pre začiatočnikov.

Stredisko má osobitný mini kopec pre deti a začiatočníkov. Kopec je osobitne vyčlenený len pre začiatočníkov, s malým vlekom. V úvode je kopec strmší. Pre deti od cca šiestich rokov je po niekoľkých jazdách prikrátky. Ďalšia trať pre začiatočníkov susedí s traťou pre skúsenejších lyžiarov, je pomerne úzka a lyžiar začiatočník sa ľahko stretne so skúsenejším lyžiarom.

Zo stredísk, ktoré tu uvádzame, je Lopušná dolina pre skúsenejších lyžiarov najatraktívnejšia.

zaciname-lyzovat-s-detmi-Vysoké-Tatry-Slovensko

Skicentrum Lopušná dolina – pohľad zhora (trať č. 4)

Lyžiarska škola – ceny:

ceny sú aktualizované, od 1.12.2016 je cena 1 inštruktor na 1 dieťa od 4 do 10 rokov 19EUR/hod, 30 EUR/2 hod.

Viac informácií nájdete na webovej stránke:

http://svitlopusnadolina.sk/index.php

V blízkosti Ski centra Lopušná dolina (400 m od hlavného parkoviska) sa nachádza hlavný kopec Ski Tatry – Tatrasvit, kde sú dve trate pre lyžiarov, avšak bez osobitne vyčleneného kopca pre deti a začiatočníkov.

Nabudúce napíšeme o lyžovačke s deťmi vo Vysokých Tatrách. Krásna scenéria, dlhé zjazdovky, pohodlie v lanovke, prepracovaný systém v lyžiarskej škole, no na druhej strane musíte siahnuť oveľa hlbšie do peňaženky.

Ak máte aj vy svoje obľúbené strediská, kam chodíte lyžovať s deťmi, budeme radi, ak napíšete svoj tip 🙂

Ďalšie články k lyžovačke s deťmi:

Perfektná lyžovačka s deťmi, Vrátna – Paseky

Zima s deťmi v srdci Nízkych Tatier – Tále, stredné Slovensko

Kam na jarnú lyžovačku s deťmi – Štrbské pleso, Vysoké Tatry, Slovensko

Pridaj komentár