Srí Lanka je exotika, ktorá očarí! Chcete vedieť, prečo je Srí Lanka raj? Mohli ste sa o nej dočítať v prvej časti: Srí Lanka – život na južnom pobreží. Pre tých, ktorí chcú na dovolenke vidieť a zažiť viac, ponúkame niekoľko tipov 🙂
Rajské pláže a surfovanie
Na Srí Lanke nie je problém ocitnúť sa na pláži, kde si poviete:
Toto je raj!
Pre všetkých, ktorí pri mori nechcú iba leňošiť na pláži, je jednou z možností skúsiť surfovanie.
So surfovaním sa otvárajú úplne nové možnosti aktívneho trávenia dovolenky. Takej, na ktorej sa človek zväčša ráno a doobeda zdravo unaví surfovaním, potom oddychuje, aby sa večer pred západom slnka mohol vo vode opäť unaviť.
Je to úžasný pocit. Sedíš vo vode na doske, v tichu, okolo len ďalší surferi, šíre more a rybičky. No dobre, aj rybiská :-). Jediné, čím zamestnávaš svoju myseľ, sú vlny. Totálne vypneš a nemyslíš na povinnosti ani na problémy. Sleduješ ako chodia vlny v setoch, učíš sa ich čítať, čakáš, striehneš, predstavuješ si ako urobíš take off (postavenie sa na dosku) lepšie než naposledy. Keď sa hladina zdvíha, číhaš, chceš dopádlovať na správne miesto, odchytiť TEN moment, kedy chytíš vlnu, vyskočíš a užívaš si zážitok z jazdenia…
Raz bude ten záver aj o nás 🙂
Zatiaľ sme my, začiatočníci, v štádiu že sa snažíme chytiť vlnu a vyskočiť. A väčšinou nechytíme alebo nevyskočíme alebo vyskočíme zle a k jazdeniu máme ešte kus práce pred sebou 🙂
Je to náročné, surfovanie vôbec nie je ľahký šport. Úspech predchádza množstvo pádov :-). No väčšine z nás, ktorí sme skúsili, tie pády stoja za to 🙂
Life is better, when you surf.
Surferi začiatočníci musia ísť na malé vlny, pochopiteľne :-). Srí Lanka je pre začiatočníkov ideálna. Počas nášho turnusu si to počasie rozmyslelo a vlny boli ideálne pre pokročilých. Dostať sa na line up (miesto v okolí zlomu vĺn, kde surferi čakajú na vlny) bol riadny výkon. Niektorí sme radšej zostali na začiatočníckej „pene“ :-).
Pre tých, ktorí chcú začať a nevedia ako, odporúčame Surfkemp.sk. V ponuke sú okrem Srí Lanky krajiny ako Portugalsko (jún-sept 2017), Filipíny (teraz, apríl 2017), Bali (november 2017), Nikaragua, Kostarika (okt-nov 2018).
2. Budhistické chrámy – Big Budha
Obyvatelia Srí Lanky vyznávajú rôzne náboženstvá. Najrozšírenejší je budhizmus (69 %), potom hinduizmus (15 %), kresťanstvo (8 %) a islam (7 %) (Zdroj: wikipedia.org).
Budhistické chrámy sú na každom kroku. Pre nás, Slovákov, niečo nové, bola by škoda obísť ich bez povšimnutia. A my sme zase niečo nové pre domácich 🙂
Európski muži sú pre Srílančanky rarita 🙂
Do budhistických chrámov sa vstupuje na boso
V skratke:
do chrámu sa vchádza naboso, obuv sa necháva pred vchodom (alebo prídite bosí)
oblečenie, v ktorom sa vchádza do chrámu, musí byť dôstojné – ženy zahalené plecia a spodný odev aspoň po kolená
fotiť sa smie, len sa pri tom nemá otáčať Budhovi chrbtom, to ho uráža, a mníchov takisto
domáci vstupujú bezplatne, turisti väčšinou za malý poplatok (100 rupií; výmenný kurz cca 160 rupií = 1 EUR; ďalšie základné fakty nájdete v článku Srí Lanka – život na južnom pobreží)
v deň splnu mesiaca majú budhisti sviatok; majú voľno a nepracujú, navštevujú chrámy
v chráme sú oltáriky so sochou Budhu, pri ktorých sa domáci v tichu modlia a nechávajú milodary (peňažné, kvetinové)
v chráme môžete od mnícha dostať náramok (nitku obviazanú okolo ruky) v bielej farbe – symbol požehnania, energie, radosti, pravdy, čistoty a nových začiatkov.
Biely náramok – symbol požehnania a energie
V čo títo ľudia vlastne veria? Budhizmus sa v mnohom považuje skôr za filozofiu, než za náboženstvo.
Budha kázal, že všetky veci v materiálnom svete sú len ilúziou vrátane ega a že svetské pôžitky sú nestále a v konečnom dôsledku predstavujú sklamanie. V budhizme nie je ego trvalou entitou, ale niečo, čo je podrobené zmene kvôli lipnutiu na predmetoch, ktoré sú vo svojej podstate netrvalé a iluzórne. Utrpenie v živote je spôsobované túžbou po predmetoch dostupných ľudským zmyslom. Preto treba odstrániť tento smäd poznaním, že to všetko nie je pravé Ja a že sa ma to v skutočnosti vôbec netýka.
Veherahenna Temple, Matara (u domácich známy pod názvom Big Budha)
Veherahenna Temple
Podzemný chrám bol postavený v 17. st. domácimi ako úkryt na modlenie pred Holanďanmi. Socha Budhu, ktorá meria 39 metrov, bola postavená v roku 1990.
V chráme sú na stenách vyobrazené epizódy zo života Budhu. Domáci sa pri nich pristavujú a potichučky si ich rozprávajú.
Veherahenna Temple
Chrám má veľké množstvo chodieb a miestností. A oltáriky, pri ktorých sa domáci modlia a na ktoré kladú kvety.
V budhistickom chrámeV budhistickom chráme
Budha je v rôznych krajinách vyobrazovaný rozdielne:
Srí Lanka: Budha má natiahnuté uši
Čína: Budha má bruško
Thajsko: Budha má špicatú čiapku
3. Hadia farma
Bŕŕŕŕŕ…. Hady! Aj vás to napadlo? Zmýšľali sme rovnako, ale akosi zapôsobil skupinový duch. Predsa len, vidieť kobru na živo nie je každodenný zážitok.
Na Srí Lanke žije okolo 93 druhov hadov, mnohé z nich sú jedovaté. Na hadej farme, ktorú sme navštívili,v blízkosti Matary, ich strážil, choval a staral sa o nich správca, ktorý svoju úlohu zdedil po otcovi a starom otcovi. Postupne nám z klietok z malej “garáže” prinášal rôzne druhy hadov.
Správca hadej farmy mal všetky hady pod kontrolou
Čím dlhší čas sme trávili na farme, tým menej sme sa hadov báli. Správca (hadí muž) nám vždy povedal, či je had jedovatý alebo nie. Nejedovaté hady sme si nakoniec všetci aj pohladkali 🙂 A jedovaté sme si obzerali z veľkej diaľky. Správca ich mal plne pod kontrolou. Presne vedel, ako a kedy zareagujú. Prezradil nám, že pri prípadnom uštipnutí hadom je dôležité si zapämatať, ako had vyzeral. Uhryznutie najjedovatejšieho hada na Srí Lane zabije človeka do dvoch hodín (kobre to trvá „až“ 8 hodín), takže nie je čas na metódu pokus/omyl protilátkami.
Vstup: 800 rupií/osoba
4. Safari – Národný park Yala
Národný park Yala leží v juhovýchodnej časti Srí Lanky. Sľubuje skutočný zážitok z množstva zveri, ktoré tu môže návštevník vidieť. Vzhľadom na jeho veľkosť je rozdelený do 4 sektorov podľa výskytu zvierat. Najväčším lákadlom je leopard. Tento sektor sme si vybrali aj my.
V národnom parku sme sa pohybovali v džípe s miestnym šoférom. Návštevu sme mali naplánovanú v popoludňajších hodinách, cca od 16.00 do 18:00.
Safari – Yala National Park, jazda džípom
Pozrite sa, na čo sme mali šťastie:
Yalla je bohatá na rôzne druhy vtákov.leknáslonvysoká zverYalaYala
Uhádnete, čo je na strome?
krokodílkrokodílbyvolvaranKohútPávy
Na záver sme smutne skonštatovali, že z celého safari bola najadrenalínovejšia cesta džípom. Miestami sa počas jazdy džíp poriadne nakláňal a my sme skackali na sedadlách. Očakávali sme viac zvierat vo väčšej blízkosti.
Nebyť fotoaparátu s dobrým zoomom, mnohé z týchto záberov by nevznikli. Od priateľov vieme, že v národnom parku Ugawalawa je väčšia šanca vidieť zvieratá zblízka. Je tam síce menej zvierat, najmä slony, ale je aj menej komerčný a viac autentický.
Vstupné – Yala: 2750 rupií/osoba
5. Galle
Galle je prístavné mesto opevnené hradbami, zapísané v zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
mesto Galle, hradby
Keď v Galle vojdete za bránu hradieb, ocitnete sa na mieste, ktoré dýcha úplne inou atmosférou. Galle je krásnym príkladom mesta založeného Európanmi v južnej a juhovýchodnej Ázii. Je bohatou zmesou rôznych kultúr a štýlov, ktoré sa tu vystriedali. Založili ho v 16. st. Portugalci a svoj najväčší rozkvet zažívalo v 18.st., pred príchodom Britov.
Uličky v Gallemesto Galle, koloniálny štýlmesto Galle, študentimesto Galle, hradby
Názov Galle vraj vymysleli Portugalci, keď počuli kikiríkať kohúta (portugalsky galo). Z hradieb je krásny výhľad na oceán. V meste je veľa kaviarní, reštaurácii, hotelov. Jeho koloniálna všehochuť nás očarila. Je to mix portugalských , holanských a anglických vplyvov. AK pocítite na Sri Lanke túžbu po chutiach domoviny, tu určite nájdete niečo pod zub.
V roku 2004 bolo mesto zasiahnuté vlnou tsunami a všetko pod hradbami bolo zničené.
6. Šnorchlovanie s….
My sme si vybrali korytnačky. No v ponuke nájdete rôzne tvory, napríklad aj veľryby.
šnorchlovanie s korytnačkami
Piesočnaté dno nám neposkytlo žiadne úžasné výhľady, ani pocit, že sme sa ocitli v akváriu. Pár skál a koralov skrývalo niekoľko druhov rýb a langusty. Určite to ale nebola výhra. Keď sme však zbadali korytnačky, pocit z dobrého výletu sa dostavil.
7. Továreň na čaj
Kto by nechcel navštíviť čajové plantáže na Srí Lanke? Cejlonský čaj všetci dobre poznáme :-).
Kvalita čaju a jeho výsledná chuť závisí najmä od toho, v akých podmienkach bol čaj pestovaný. Na Srí Lanke sú čajové plantáže v rôznych nadmorských výškach. Najlepší čaj označovaný ako Orange pekoe sa produkuje v oblasti Nuwara Eliya vo výške 1829 m. Oblasť sa nachádza vo vnútrozemí, tam sme sa my nedostali. Boli sme sa pozrieť v továrni na čaj na juhu krajiny v blízkosti mesta Matara.
Továreň na čajTováreň na čaj, zberné košeTováreň na čajTováreň na čaj
V továrni na čaj sme si prešli čajové plantáže.
čajovníková plantáž
Z tej istej rastliny sa rôznymi postupmi vyrába čierny, zelený a biely čaj. Dostali sme vysvetlenie s názornou ukážkou toho, ako sa zo zelených listov dopracujú k finálnemu čaju, ktorý si bežne ako spotrebitelia kupujeme. Na záver sme boli pozvaní na ochutnávku čaju a v obchodíku sme si mohli zakúpiť kvalitný balený čaj, ktorý je skvelým darčekom zo Srí Lanky 🙂
Továreň na čaj, ochutnávka čajov
Náš zoznam nie je vyčerpaný. Všetky naše skúsenosti sú spojené s juhom Srí Lanky, zvyšok sme na vlastnej koži nezažili. Dať si pravú ajurvédsku masáž, zažiť festival so svetielkujúcimi slonmi a domácimi tanečníkmi, vystúpiť na Adamovu horu… Oplatí sa vrátiť :-).
Aktualizácia: plánujeme sa na Srí Lanku vrátiť aj s deťmi (marec 2018), aktuálne hľadáme letenky (október 2017). Najideálnejšie je pre nás pohodlný odlet z Bratislavy, letenky cez Fly Dubai. Letenky sa dajú nájsť aj lacnejšie napr. cez Pelikan, no pre nás zbytočne dlhší let a dlhšie prestupovanie s tromi deťmi.
Ak máte akékoľvek otázky, píšte na: info@luckyfamily.eu. Ďakujeme za všetky pozitívne reakcie na náš blog :-). Motivuje ma to v písaní, preto nezabudnite lajkovať a zdieľať, ak sa vám článok páčil :-).