Srí Lanka – južné pobrežie, 1. časť

Srí Lanka je štát na ostrove Cejlon juhovýchodne od Indie, v severnej časti indického oceánu. Krajina čaju, slonov, ajurvédy a raj pre surferov. Krajina, do ktorej by sme sa radi ešte vrátili – už aj s deťmi :-).

Dôvodom nášho dospeláckeho tripu na Srí Lanku bolo surfovanie. Krásne pláže, vlny ideálne na učenie. Sme v surfovaní začiatočníci. Preto zatiaľ bez detí a so skupinou ľudí, ktorá má ten istý cieľ. Surfovať chodíme so Surfkemp.sk. Prečo nie sami? O surfovaní sme ešte pred pol rokom vôbec nič nevedeli. Hľadali sme parťákov a niekoho, kto má skúsenosti. Surfkemp sa oplatil! Obe naše cesty, stredná Amerika aj Srí Lanka, patria k našim TOP cestovateľským zážitkom!

Srí-Lanka-surfovanie-surfkemp
Vlny ideálne pre začiatočníkov a mierne pokročilých
Sri-Lanka-surfing-couple
Surferské začiatky
Sri-Lanka-surfing-sunset
Surfovanie pri západe slnka
Srí-Lanka-ubytovanie
Ulica, na ktorej sme bývali

Srí Lanka v skratke – na čo myslieť pred odchodom

Bývali sme v na južnom pobreží. Ak sa rozhodnete vycestovať na Srí Lanku sami, je potrebné si zistiť vhodné obdobie na cestovanie v oblasti, do ktorej sa chystáte, keďže sa tu striedajú obdobia sucha s obdobiami dažďov. Na juhu sme boli na konci marca, kedy tu takmer polročná sezóna pre turistov pomaly končí.

Letenky – kto chce ušetriť, je dobré si nastaviť priority (kvalita, počet prestupov a pod.) a podľa toho striehnuť na ceny. Spiatočné letenky z Bratislavy do Colomba s prestupom v Dubaji spoločnosťou Fly Dubai nás vyšli 560 EUR/osoba, kupovali sme ich dva a pol mesiaca pred odletom. Ak budete striehnuť skôr, možno sa vám podarí lacnejšie, cestovatelia na rôznych blogoch píšu, že sa dajú kúpiť už od 300 EUR/osoba, to nemáme overené..

Pred odchodom na Srí Lanku je potrebné vybaviť si víza, stačí online. Kto zabudne, dá sa aj dodatočne na letisku v Colombe.

Očkovanie – odporúča sa očkovanie proti brušnému týfusu. Do kufra sme si navyše pribalili domácu 52-ku a dali sme si pravidelne za pohárik :-). Veľmi rýchlo bolo po nej, napriek tomu počas celého pobytu nik zo skupiny (cca 12 ľudí) nemal žiadne vážne žalúdočné problémy.

Peniaze – Menou na Srí Lanke sú rupee (skratka LKR), kurz je cca 1 EUR = 170 LKR. LKR sa nedá kúpiť na Slovensku. Zmenárne nájdete na Srí Lanke, už aj hneď na letisku, kde sa dajú bez problémov vymeniť USD a EUR za LKR. Platí sa prevažne v hotovosti. V mestách sa dajú vybrať peniaze z ATM bankomatov za poplatok.

Doprava – Srí Lanka

Popri surfovaní sme so záujmom sledovali bežný život domácich. Hneď po prílete do Colomba sme boli konfrontovaní s dopravnou situáciou a lá totálny chaos. V jednom pruhu jazdilo vedľa seba toľko vozidiel, koľko ich tam vošlo. Po niekoľkých dňoch sme pochopili, že domáci šoféri zvládajú takéto jazdenie s prehľadom.

Sri Lanka doprava
Tri vozidlá v jednom pruhu, to je na Srí Lanke bežné

Na cestách prevládajú domáce tuk-tuky. V jednom sa odvezú max traja vedľa seba sediaci pasažieri.

Srí-Lanka-tuk-tuk
Tuk tuk

Okrem nich motorky a autá (tých je najmenej).

Sri-Lanka-doprava-jazda-na-motorkeSri-Lanka-doprava-rodinna-jazda-na-motorke

Jazdí sa vľavo, volant je na pravej strane. Pozor na prechádzanie cez cestu prvé dni, je to nezvyk, pozrieme vždy do opačnej strany :-).

Keď šofér obieha iné vozidlo, trúbi. Z ciest sa nepretžite ozýva tu-tu-túúúú.

Na krátke vzdialenosti sme sa presúvali tuk-tukmi alebo autobusmi. Autobusy sú lacnejšie, napríklad tá istá cesta do mesta (cca 3,5 km) stála tuk-tukom 200 rupií/1 tuk tuk, autobus 12 rupií/osoba. Ak platíte za službu alebo tovar, kde nie je vopred určená cena (napríklad za tuk-tuk, jedlo od domácich a pod.) a cena sa vám zdá privysoká, zjednávajte. Na prílišné zjednávanie sú citliví a urazia sa.

Miestne autobusy majú riadne hlučný motor a deravé výfuky :-). Jazda je adrenalínová, v zákrutách šoféri nebrzdia. V mnohých hrá hudba na plné pecky. Po autobuse chodí pánko, ktorý vyberá peniaze za cestu. Preto je ulička väčšinou ponechaná prázdna, až kým v autobuse nie je obsadené všetko do posledného miesta.

Srí-Lanka-v-autobuse

Autobus zastavíte zdvihnutím ruky. Časový harmonogram odchodov sme nikde nenašli, ale netreba sa báť, autobusy chodia veľmi pravidelne, začínajú okolo 6:00 ráno a vždy si treba zistiť, kedy ide posledný autobus (môže to byť už okolo 18:00 hod). Nastupuje a vystupuje sa rýchlo, predávač lístkov cestujúcich slovne poháňa, aby sa poponáhľali. Autobus bežne pohol keď ľudia ešte nastupovali alebo vystupovali, takže museli doslova vyskakovať :-).

Srí-Lanka-autobusová-zastávka
Autobusová zastávka v meste, Srí Lanka

 

Srí-Lanka-autobusová-zastávka
Autobusová zastávka mimo mesta, Srí Lanka

Na prekonanie dlhších vzdialeností je ideálnejší vlak, alebo auto s miestnym šoférom. Cesta vlakom 45 km (Matara-Galle) trvala cca 60 min a stála 80 rupií. Vo vlaku je horúco, najlepší flek je sedieť na vstupných schodíkoch a nechať sa ovievať… Autobusy aj vlaky sú veľmi čisté.

Srí-Lanka-cestovanie-vlakom-Matara-Galle

Potraviny a tovar bežnej spotreby (ženy pozor, tampóny sme nenašli!!!), je dostupný v klasických supermarketoch, alebo pouličných stánkoch.

Sri Lanka shop
Pouličný potravinový stánok mimo mesta, Srí Lanka

Takto chutí exotika

Stánky s ovocím od výmyslu sveta, známym aj neznámym, jednoducho neobídete bez toho, aby ste si niečo nekúpili. Predajca nám veľmi ochotne spravil ochutnávku ovocia.Srí-Lanka-exotické-ovocie

Úplne naj je tu sladučký ananás, mango, papája, banány, granátové jablká, karambola (sladkokyslé ovocie v tvare hviezdy, pripomínalo mi to trochu naše egreše), mangosteen (členitá biela dužina, vlastne také strúčiky pod tmavofialovou šupkou, úžasne sladučké), kráľovské kokosy (oranžovej farby).

Srí-Lanka-exotické-ovocie

 

Sri-Lanka-mangosteen-strom
Mangosteen na strome, Srí Lanka

Jedlo a pitie

Jedlo na Srí Lanke zvykne byť pikantné. Aj keď si objednáte nepikantné, ryža a rezance s niečím sú vždy jemne pikantné.

chilli-Srí-Lanka
Chilli sa už sušííííí
ryžové pole Srí Lanka
Ryžové pole
susenie ryze Srí Lanka
Sušenie ryže pred domom (na tej bielej vrecovine)

Medzi typické jedlá patrí rice&curry, dhaal (z červenej šošovice), omelety, ryby, rotti (placka) a kotu rotti (nakrájaná placka).

Sri-Lanka-cheese-rotti
Cheese Rotti
Sri-Lanka-jedalny-listok-kotu-roti
Na Srí Lanke sa dá najesť veľmi lacno

Stravovať sa dá v reštauráciách a rôznych pouličných stánkoch za výhodné ceny.

Sri-Lanka-street-food
Sri-Lanka-street-food

Menšie miestne reštaurácie fungujú svojsky. Ak sa chystáte jesť vo väčšej skupinke, je dobré objednať si jedlo deň vopred. Vyhnete sa dlhému čakaniu a riziku, že jedlo, na ktoré sa vám zbiehajú slinky, nebude v ponuke.

V našej oblasti predávali jedlo aj domáci, ktorí napísali na papier, čo v ten deň majú navarené. Pred domom mali nejaký pult, kde bolo jedlo vystavené a mohli sme si ho tam kúpiť.

Raz sa nám podarilo prísť večer neskôr, keď už bolo u domácich, o ktorých sme vedeli, že varia, všetko jedlo vypredané. Domáca pani nám pohotovo ponúkla, že nám urobí kokosové placky (rýchle a jednoduché jedlo). Súhlasili sme. Skončili sme s ňou v dome v jej kuchyni :-).

Kokosové placky – recept

POSTUP:

  1. Pomelieme čerstvý kokos pomocou mlynčeka na kokos
Sri-Lanka-mlyncek-na-kokos
Mlynček na kokos

2. K čerstvo nastrúhanému kokosu pridáme pšeničnú múku a kokosový olej.  Suroviny vymiesime. Vznikne cesto, z ktorého vytvarujeme guličky. Následne z každej guľky vytvarujeme placku.

Sri-Lanka-homemade-coconut-rotti
kokosové placky – cesto

3. Rozohrejeme panvicu, vymastíme kokosovým olejom a pečieme placky (cca 5 min z každej strany).

Sri-Lanka-homemade-coconut-rotti
Kokosové placky

Kokosové placky sú jednoduché jedlo. Tieto boli pripravené v jednoduchej kuchyni. A keď stojíte v takej kuchyni, kde je asi stotina vybavenia z našej priemernej slovenskej kuchyne a kde sa na vás usmieva babka, ktorá si práve do domu vpustila cudzincov a úplne bez problémov, bez stresov, nervozity či akéhokoľvek zdráhania pripravuje placky, napadne vás množstvo otázok. Koľko cudzích ľudí by sme vpustili takto bezprostredne do našej kuchyne?

Ľudia, ktorí vlastnia málo, no dokážu rozdávať veľa…

Nápoje

Alkohol nie je bežne dostupný, na Srí Lanke je čiastočná prohibícia. Môžu ho predávať iba zariadenia, ktoré majú licenciu. Dá sa kúpiť v liquor store-och a v každom väčšom supermarkete. Blok je dobré si ponechať pre prípadnú kontrolu zo strany polície. Kúpite tam celkom dobré lokálne pivo Lion, kokosový arak (35 %) alebo napríklad vodku/rum (domácu aj z exportu).

Srí-Lanka-pivo-Lion

V baroch a reštauráciách mnohokrát nie je alkohol k dispozícii, podáva sa iba pivo, alebo ani to nie. Našli sme dokonca nápojový lístok v reštaurácii luxusného hotela v Galle, v ktorom bolo uvedené niečo v zmysle:

Alkohol nepredávame. Nech sa páči, nakúpte si vlastný a prineste si ho.

Jazyk a ľudia

Dohovoríte sa po anglicky (väčšinou) :-). Úradným jazykom je sinhálčina (prevažuje) a tamilčina, nezapamätala som si ani ďakujem… Píše sa zľava doprava. Ľudia tak zvláštne kývu hlavou a môže to znamenať čokoľvek :-). Úradné tabule sú v troch jazykoch.

Sri-Lanka-jazyky-tamilcina-sinhalcina
Úradné tabule v troch jazykoch – sinhalcina, tamilcina, anglictina

Deti chodia do školy v bielych rovnošatách.

biela skolska rovnosata Sri Lanka
Školská rovnošata

Menšie deti sa nosia na rukách, domáci nepoužívali šatky, nosiče a kočíky už vôbec nie. Na to, akí sú konzervatívni v oblasti ženského oblečenia ma príjemne prekvapila dojčiaca žena na verejnosti – v autobuse.

Srí Lanka
Z tuk-tuku

 

Srí Lanka
Vnúčik a dedo

Budhizmus na Srí Lanke

V krajine prevládajú budhisti, čo je neprehliadnuteľné, budhistické chrámy sú na každom kroku.

Sri-Lanka-budhisticky-chram
Budhistický chrám

 

Budhistický mních Srí Lanka
Budhistický mních

Okrem nich sú na Srí Lanke aj vyznavači iných náboženstiev – hinduisti, kresťania, moslimovia… Stretnúť ženu zahalenú v burke nie je nič nezvyčajné.

Oblečenie a zvyky

Oblečenie na Srí Lanke je konzervatívne. Ženy nosia oblečenie, ktoré zahaľuje plecia a sukne alebo nohavice minimálne po kolená.

Tradičným oblečením žien je sárí.

Srí-Lanka-ženy-v-sari

 

U mužov je tradičným oblečením plachta obviazaná okolo pása a k tomu košeľa s krátkymi rukávmi.

Srí-Lanka-tradicne-obleceny-muz

Pláže na juhu Srí Lanky

Ženy chodia oblečené aj do oceánu. V plavkách chodia iba ženy – turistky. Domáci sa bežne nekúpu v ocenáne, nelezú do vody. Sem-tam sa namočia alebo umyjú, potom sedia na pláži alebo stoja tesne na brehu a voda im obmýva nohy. Počas týždňa bývajú mestské pláže prázdne. Na brehu posedkávajú iba randiace páriky pod dáždnikom a užívajú si bezstarostnú romantiku.

Sri-Lanka-couple-on-the-beach
Romantika pod dáždnikom na pláži v Matare
Sri-Lanka-romanticke-rande-na-plazi
Romantické rande na pláži

V nedeľu sme však zažili úplne inú mestskú pláž. Pláž plnú ľudí, ktorí len tak posedávali a rozprávali sa, alebo sa prechádzali. Deti sa hrali s loptami, púšťali šarkany, mladí hrali kriket či futbal.

Sri-Lanka-plaz-v-nedelu

Od miestnych sme sa dozvedeli, že kriket je ich národný šport, v roku 1996 vyhrala Srí Lanka Svetový pohár :-). Trénujú ho od malička.

Srí-Lanka-kriket

 

Turistické centrá, ako je napríklad Mirissa, sú prispôsobené turistom. Pláže sú lemované barmi, tie zvyknú počas dňa poskytovať aj lehátka a so západom slnka sa menia na reštaurácie. Nechýbajú požičovne surfov a školy surfovania, ponuky rôznych výletov (šnorchlovanie s korytnačkami, pozorovanie veľrýb), nočný život.

Sri-Lanka-plaze-pre-turistov-Mirissa
Pláž v turistickom meste Mirissa
Nocny zivot v Mirisse, Sri Lanka
Nočný život na pláži v turistických strediskách

Reštaurácie ponúkajú čerstvo ulovené ryby, stačí si vybrať….

Srí-Lanka-Fish-Option
Stačí ukázať a rybku máte o chvíľu na tanieri

Mimo turistických centier nájdete pláže rajské, nedotknuté, tiché a pokojné.

Raj, Srí Lanka

Sunset, Srí Lanka

Sri lanka krab
Krab

Potulné psy a miestni rybári sú neodmysliteľnými tvorcami atmosféry…

Srí-Lanka-rybolov

Srí-Lanka-potulné-psy

Srí-Lanka-rybár
Rybár na Srí Lanke
Srí-Lanka-žeriav
Žeriav

O tom, ktoré miesta sa oplatí vidieť a čo musíte na Srí Lanke zažiť, čítajte v 2. časti: Srí Lanka – čo sa oplatí vidieť a zažiť.

Ak máte akékoľvek otázky, píšte na: info@luckyfamily.eu. Ďakujeme za všetky pozitívne reakcie na náš blog :-). Motivuje ma to v písaní, preto nezabudnite lajkovať a zdieľať, ak sa vám článok páčil :-).

Pridaj komentár