Zima s deťmi v srdci Nízkych Tatier – Tále, stredné Slovensko

Tále sú malebné miesto na Horehroní, pod južnými svahmi Chopku. Zima s deťmi je tu taká pravá, snehová. Lyže, sane, guľovačka, červené líca a mokrí až za ušami :-).

Pre toho, kto miluje zimu a sneh, sú Tále miestom, kde zbehne čas veľmi rýchlo. Navštívili sme štýlové stredisko Ski, Golf & Hotel resort Tále. Je to mini slovenská dedinka s čarovnou atmosférou.

Ski-resort-Tale-zima-s-detmi-lyzovacka-sankovacka-stredne-Slovensko

Nelyžujete? Nevadí! Pre deti je v areáli kopec na sánkovanie a ľahko si nájdu miesto na stavanie snehuliaka či guľovačku, alebo šmýkanie na klzákoch (aj na zadku).

Tále pre lyžiarov

Malí lyžiari a začiatočníci majú k dispozícii školský kopec – modrá zjazdovka, na ktorý ich vyvezie Tatrapoma. K dispozícii sú 2 detské vleky (viď obrázok – mapa strediska: vľavo, vlek E a F).

Ski-resort-Tale-zima-s-detmi-lyzovacka-sankovacka-stredne-Slovensko
Školský kopec

Pre záujemcov je k dispozícii lyžiarska škola a požičovňa výstroje. Inštruktor (jeden na jedného) stojí 22 EUR/lekcia (55 minút).

Ski-resort-Tale-stredne-Slovensko-mapa-strediska-lyzovacka-s-detmi
Ski resort Tale – mapa strediska; Zdroj: www.skitale.sk

Pre mierne pokročilých sú tu červené zjazdovky. Zjazdovka vpravo (červená 2, 4) je úplne pohodová, nie sú tam žiadne náročné úseky. Relaxačná lyžovačka a užijú si ju aj malí lyžiari.

Ski-resort-Tale-Slovensko-zima-s-detmi-lyzovacka
Ski resort Tále – červená zjazdovka pravá, pohľad zhora

Červené zjazdovky sú aj v strede (viď obrázok mapa strediska vyššie – červená 1, 3). Začínajú čiernou zjazdovkou (viď mapa strediska vyššie – čierna 1).

Ski-resort-Tale-zima-s-detmi-lyzovacka-stredne-Slovensko
Ski resort Tále – stred

V celom stredisku fungujú vleky.

Horehronie Region Card

Počas pobytu na Táloch sme si zadovážili Horehronie kartu (Horehronie Region Card). Majitelia karty ju môžu využiť na rôzne zľavy na Horehroní (viac tu: https://www.horehronie.net). Zľava sa vzťahuje aj na Skipasy v stredisku Ski Tále.

Parkovanie a Ski busy

Stredisko disponuje bezplatným parkoviskom priamo pod svahom. Pri našej prvej návšteve (okolo 11:00 hod) sme sa tam však nedostali, bolo plné. Parkovisko sa tiahne aj ďalej pozdĺž príjazdovej cesty. Voľné miesta, kde sme zaparkovali, sa nachádzali dosť ďaleko (asi 0,5 km) od lyžiarskeho strediska a vôbec nás nelákala predstava, že si to s deťmi budeme musieť odšľapať.

Nemuseli sme :-). Všetko je dobre zorganizované a každú chvíľu ľudí na trase parkoviská – lyžiarske stredisko bezplatne zvážajú Ski busy.

Pre hostí z okolitých hotelov Partizán, Golf a Stupka je dokonca pohodlnejšie ísť Ski busom priamo z hotela.


Mohlo by vás zaujímať: Príliš chladno na lyžovačku? -15°C, Vrátna – Paseky


Veci, ktoré nie sú na svahu potrebné, si je možné odložiť do úložných skriniek – poplatok 1EUR.

Okolo golfového ihriska je trať pre bežkárov s okruhom 3,9 km.

V stredisku je veľa rodín s deťmi, vládne tu pohodová atmosféra, možno aj vďaka tomu, že stredisko ponúka množstvo vonkajšieho posedenia na oddych, relax a pokec s rodinou či priateľmi priamo s výhľadom na kopec.

Ski-resort-Tale-zima-s-detmi-lyzovacka-sankovacka-relax-stredne-Slovensko

Pod kopcom je pás drevených domčekov. Pozostáva z reštaurácií, požičovne výstroje, toaliet, ski školy, pokladne a pod.

REŠTAURÁCIA STODOLA

Na najodľahlejšom konci od vstupu, pod červenou zjazdovkou, je Reštaurácia Stodola. Obrovská drevenica. A interiér je vybavený detským ihriskom! To je prvé detské ihrisko, na ktoré sme v stravovacom zariadení pod svahom narazili a teda sme ho vôbec nečakali :-). Hoci sa deti tvária, že už nevládzu lyžovať, povyzliekajú sa do termoprádla a v interiérovom detskom ihrisku si dajú do tela. Naberú druhý dych a ťahajú dospelákov opäť na sneh! 🙂

Ski-resort-Tale-restauracia-Stodola-zima-s-detmi-interierove-ihrisko
Ski resort Tále, reštaurácia Stodola – interiérové ihrisko

Pre tých, ktorí si chcú len niečo rýchlo zajesť, vypiť, alebo oddýchnuť, sú tu vonkajšie stoly a relaxačné lehátka.

Ski-resort-Tale-zima-s-detmi-relax-po-lyzovacke
Ski resort Tále, relax

Vonkajšie drevené stoly s lavicami sa vlastne tiahnu pozdĺž celého pásu domčekov pod kopcom. Ak máte zbalený vlastný snack, môžete si ho kľudne vybaliť pri stoloch mimo reštaurácií.

SLOVENSKÁ REŠTAURÁCIA

Hneď pri vstupe do strediska vám padne do oka Slovenská reštaurácia. Interiérovo menšia ako Stodola, v exteriéri sa dajú kúpiť francúzske palacinky a slovenské špeciality.

Ski-resort-Tale-Slovenska-restauracia-zima-s-detmi
Ski resort Tále, Slovenská reštaurácia

Viac o stredisku: www.skitale.sk .

Ak ste na Táloch dlhšie, ďalšie blízke lyžiarske strediská sú: Mýto pod Ďumbierom a Chopok – juh.

Pridaj komentár